.

בדיקת סריקה תרמוגרפית לגילוי סרטן השד

בדיקה לגילוי סרטן השד - בדיקת סריקה תרמוגרפית של השד (DITI - Digital Infrared Thermal Imaging).   הבדיקה מתבצעת ללא קרינה, ללא מגע פיזי, והיא אינה פולשנית. בדיקת גילוי סרטן שד זו היא בטוחה לחלוטין ומתאימה גם לנשים שהממוגרפיה אינה יעילה או אינה מתאימה להן, כמו נשים בהריון, נשים לאחר ניתוח, נשים בעלות שתלים בחזה ולנשים בעלות רקמת שד רגישה. הסריקה התרמוגרפית מדויקת מאוד (86%-96%), גם לגבי נשים מתחת לגיל 50 או נשים מעל גיל זה הנוטלות הורמונים סינתטיים - אשר עבורן רמת הדיוק של הממוגרפיה היא 40%-60% בלבד.


 

מערכת סריקה אינפרא-אדומה ("מצלמה"), ממירה את הקרינה האינפרא-אדומה (קרני חום) הנפלטת מהגוף - לאותות חשמליים, המתורגמים לצבעים על גבי מסך מחשב. ההדמיה הויזואלית ממפה באופן גרפי את טמפרטורת הגוף, פיקסל אחרי פיקסל - בצורת "תרמוגרמה".

בזמן הבדיקה, החשיפה הפתאומית של איזור השד לאוויר הקריר של החדר גורמת להתכווצות כלי הדם הבריאים, כך שמתקבלת קריאה של טמפרטורות גבוהות יותר באזורים הסרטניים העשירים בכלי דם מורחבים ולרוב גם דלקתיים. ההבדל בין כמות אנרגית החום (אינפרא אדום) הנפלטת מתאים סרטניים לבין זו הנפלטת מתאים בריאים - מסייע להצביע במדויק על ההתפתחות של תהליך סרטני, כבר בשלבים מאוד מוקדמים.

על הגידול לצמוח למימדים של עינב קטן בקירוב, כדי שניתן יהיה לראותו בממוגרפיה. רוב גידולי השד מתגלים בבדיקות הרגילות לגילוי מוקדם של סרטן השד (ממוגרפיה, מרקרים) רק לאחר שצמחו באיטיות במשך עד ל- 20 שנה. הסריקה התרמוגרפית הרפואית היא שיטת הסריקה היחידה שיכולה לאתר אנגיוגנזה (angiogenesis - רשת כאוטית של כלי דם המיוצרים על ידי הגידול להשגת מזון וחמצן), כשהגידול עדיין זעיר ביותר (לא גדול מראש סיכה), וכאשר עדיין קל יחסית לעצור ואף להפוך את כיוון ההתקדמות של הסרטן.

בדומה לבדיקות אבחנתיות אחרות, גם כאן אין ביטחון של 100% לגבי גילוי של פצע או נגע, למרות שבדיקת ההדמיה התרמית הוכיחה את עצמה כבעלת רגישות גבוהה מאוד בהשוואה לבדיקות שד אחרות. חשוב ביותר לדווח למבצע הבדיקה על כל פצע או פגיעה בעור השדיים שאירעו זמן קצר לפני הבדיקה, מאחר שהם עלולים להביא ל"תוצאה חיובית מוטעית" בגלל דלקת.

 

לפרטים נוספים על הבדיקה לחצו כאן. 
We care about your thoughts!