.

בדיקות גנטיות

בדיקות גנומיות

גנטיקה פונקציונאלית היא המילה האחרונה בתחום הבריאות וה"אנטי-אייג'ינג", והיא המדע המקשר בין הגנטיקה הייחודית לכל אדם לבין תפקוד גופו במצבים של חשיפה מתמשכת ללחצים סביבתיים וגורמי דחק (stressors) כגון וירוסים, כימיקאלים, ולחצים פיזיים, רגשיים ותזונתיים - הניתנים לשינוי.


מחלות הן תוצאה של יחסי גומלין בין גורמי דחק (סטרסורים) ולחצים סביבתיים, ובין נטיות גנטיות אישיות - ועל כן אנשים שונים יכולים להגיב באופן שונה על חשיפה זהה ללחצים מהסביבה. לדוגמה, אדם עלוגן DNAל לסבול מבעיות כלי-דם ולב כבר בגיל 40, למרות שיש לו מודעות רבה לדיאטה דלת שומנים וסוכרים מעובדים. לעומתו, אדם אחר יגלה עמידות גנטית גבוהה יותר כלפי בעיות כלי דם ולב, למרות שבמשך שנים רבות הוא מעשן כבד, ניזון מדיאטה לא מתאימה, וסובל מעודף משקל.

כדי למנוע מחלות באופן ממוקד, יעיל, חסכוני ולטווח ארוך - יש לדעת מראש על סיכונים גנטיים מוגברים ולהכיר את הדרכים השונות להפחתת סיכונים אלה. תוכנית טיפול מותאמת אישית לגבי תזונה, פעילות פיזית, ניקוי רעלים, תרופות טבעיות, שינויים סביבתיים, ואורח חיים נכון (על פי ממצאי הבדיקות הגנטיות) - ישפיעו באופן מהותי על איך, מתי, ואם בכלל תבוא לידי ביטוי נטייה תורשתית שלילית כלשהי, דבר שעשוי להוסיף - יותר מכל גישה אחרת - עשרות שנים של איכות לחיי האדם.
 

בתוך הגרעין של כמאה טריליון התאים בגוף האדם נמצא מידע ייחודי ומופלא, שנכתב בשפה של החיים עצמם: ה - DNA. הגנטיקה הפונקציונלית נעזרת במידע זה באופן חדשני, כדי להרכיב תכנית טיפול ממוקדת, יעילה ואישית.

 

מהם הגנים?

הגנים הם שרטוט התכנית של הטבע ל"בניית" חיים. הגנים מצויים במרכז הגרעין של כל התאים בגוף (חוץ מבתאי הדם האדומים שהם נטולי גרעין). הגוף מכיל כ- 30,000 עד 40,000 גנים. לכל אדם יש שתי מערכות גנים - אחת מכל הורה. בכל גן מערכת הוראות, בצופן מקודד, ש"מסבירות" לגוף כיצד להתפתח ולתפקד. הגובה, צבע העיניים, הקול, סוג השיער, ואפילו מאפייני אישיות - כולם מושפעים מהגנים.

 

כיצד הגנים עושים זאת?

הגנים מכילים DNA  - deoxyribonucleic acid, המורכב ממחזורים של ארבע אבני בנין הנקראות נוקליאוטידים. סדר ההופעה של אבני בניין אלה הוא הצופן הגנטי שלך. חוץ מאשר אצל תאומים זהים, אין שני בני-אדם זהים גנטית. השינויים בסדר של ארבעת אבני הבניין הם שיוצרים את הפלא הרב-גוני שבאדם.

 

כיצד משפיעים הגנים על הבריאות?

הגוף זקוק לגנים ליצירת חלבונים. החלבונים משפיעים על ההרכב והתפקוד של כל תא, רקמה ואיבר, ושל כל מערכות הגוף. חלבונים רבים הם אנזימים, שלהם תפקידים חשובים בחילוף החומרים; האנזימים מאפשרים לגוף לייצר אנרגיה ממזון, ולהילחם ב"פולשים" מזיקים כמו חיידקים, שמרים, ווירוסים - באמצעות המערכת החיסונית. האנזימים חיוניים גם לנטרול וניקוי רעלים שמקורם סביבתי או פנימי (כמו הורמונים עודפים ומזיקים). 

מעל ל- 99% של החומר התורשתי (DNA) הוא זהה בכל בני-האדם, אלא שהכמות הקטנה של DNA השונה מאדם לאדם חשובה ביותר. סדר של נוקליאוטידים החורג מדפוסו הרגיל (פולימורפיזם) בתוך הגנים - יכול לשנות את הצורה והתפקוד של חלבונים/אנזימים מסוימים ובכך להשפיע על תפקוד הגוף, ולגרום לנטיות ללקות במחלות מסוימות (או לחסינות כלפי מחלות אחרות).

אופן ההתבטאות של הגנים הוא "גמיש", ולכן נטייה גנטית למחלה מסוימת (למשל למחלת לב) - לא תגרום בהכרח להתפתחות המחלה.  רק מספר קטן של מחלות נדירות וחמורות, כמו סיסטיק פיברוזיס, הנטינגטון, או טיי-זקס - נגרם ע"י פולימורפיזם גנטי בודד (שוני גנטי אחד במקום מסוים).

לרוב, החשיפה לגורמים סביבתיים (שמהווה מתג של "off " ו-"on" להתבטאות הגן) מביאה את הגן לגרום למחלה מסוימת. גורמים אלה יכולים להיות עשן סיגריות, זיהום אויר, אלכוהול, תזונה לקויה, חוסרים תזונתיים, חשיפה רבה מדי לשמש (או חשיפה מועטה מדי), זיהומים ודלקתיות, חוסר איזון הורמונאלי, אורח-חיים לא בריא, מתח נפשי/רגשי, וחשיפה לכימיקאלים. כלומר, הפולימורפיזם הגנטי הוא לרוב רק פוטנציאללבעיות בריאות, שמתבטא באופן חיצוני בעקבות חשיפה ממושכת לגורמים מזיקים פנימיים וסביבתיים. עובדה זו נכונה במיוחד לגבי מחלות כרוניות שכיחות המתפתחות בד"כ בגיל מבוגר, כמו סרטן ומחלות לב.  באמצעות  הבדיקות הגנטיות, האדם יכול להעריך את הנטיות הבריאותיות הייחודיות לו, ולאור הממצאים - לנקוט את הצעדים המתאימים למניעת התפתחותן של מחלות כרוניות.

 

מה נמדד בבדיקות הגנטיקה הפונקציונאלית?

הבדיקה מודדת קטעים מסוימים בצופן הגנטי, הקשורים לסיכון ללקות במחלות מסוימות. קטע אחד כזה נקרא "סְנִיּפּ" (Single Nucleotide Polymorphism = SNP).

סְנִיפִּים הם שינויים בקוד הגנטי, שקיימים רק במקומות מסויימים על הצופן הגנטי, ובאנשים מסוימים. לכולנו יש סניפים - והם שמבדילים בינינו. יש סניפים נפוצים ויש נדירים. לסְנִיפִּים (SNPs) רבים אין השלכות בריאותיות, ואילו אחרים קובעים נטייה למחלות או משפיעים על תגובות למזון, לרעלים סביבתיים מסוימים, ו/או לתרופות מסוימות.

סניפּים שמועילים לבריאות במצב מסוים - עלולים להזיק לה במצב אחר. לדוגמא, אותו סניפּ שנותן לאדם יכולת גבוהה לשרוד עם כמות מוגבלת של מזון במצב של רעב, עלול להביא גם לנטייה לסוכרת ולעודף של שומנים בדם לאחר אכילת מזון מעובד, העשיר בסוכרים ושומנים.

כל בדיקה תקפה לכל החיים ונחוץ לבצע אותה רק פעם אחת, שכן הסניפּים של כל אדם אינם משתנים במשך חייו.

הסניפּים בבדיקות אלה נבחרו בקפידה; הבדיקות אינן מתחקות אחר סניפּים שיגרמו בהכרח למחלה, אלא בוחנות סניפּים שעלולים להוביל לבעיות בריאות המושפעות מגורמים חיצוניים, שאותם ניתן לשנות. 

חשוב לזכור שהסניפּים בבדיקות מצביעים על סיכון, ולא על וודאות. תוצאה "חיובית" לסניפּ בבדיקה, אין פירושה שבהכרח תתפתח בעיה בריאותית כלשהי. תוצאה "שלילית" לסניפּ שקשור למחלה מסוימת, אינה אומרת בהכרח שיש הגנה מושלמת מפני מחלה זו, או שאין צורך לנקוט צעדים לקראת בריאות אופטימאלית. משמעות הדבר היא שהסיכון הגנטי למחלה זו נמוך יותר.

 

מדוע חשוב להיבדק?

תארו לעצמכם שחולקו לכם קלפים למשחק, מבלי שתוכלו לראות את ערכם. בלי לדעת מהם הקלפים לא יהיה לכם מושג כיצד להיטיב לשחק עמם. התוצאה תהיה תלויה לחלוטין במזל.

כך, לאורך רוב ההיסטוריה, פעלה הרפואה המונעת. אנשים נטלו תוספות מזון או תרופות, אימצו דיאטות, שינו אורחות-חיים - מבלי לדעת אם מהלכים אלה מתאימים להם. מצבים שנגרמו מנטייה גנטית טופלו רק לאחר התפתחות המחלה.

התבוננות בתוצאות הבדיקה הגנטית משולה לצפייה בקלפים שחולקו ע"י הטבע. ברגע שהקלפים ידועים, ניתן לפתח מהלכים הרבה יותר יעילים למשחק, כלומר - עבודה בשיתוף עם המטפל להתאמת דיאטה, תוספי-מזון ואורח-חיים, המותאמים לסיכונים האישיים של כל אדם.

בין אם נבחר להיבדק ו"לצפות" בגנים שלנו ובין אם לאו - הם קיימים תמיד, וימשיכו למלא תפקיד חשוב בבריאותנו. הבחירה "להתבונן" בהם מאפשרת לפעול תוך התחשבות בנטיות הגנטיות הייחודיות לכל אדם, לטובת הבריאות.

 

למי מיועדות הבדיקות?

"אני מוכן לעשות הכול כדי להבריא ולהתחזק יותר."

"אמי סבלה מסרטן ומבריחת סידן. גם אמא שלה סבלה מכך. האם יש משהו שאוכל לעשות?"

"יש לי בעיה כרונית שאינה משתפרת, למרות כל מאמציי."

-  אם גם לך דאגות דומות, בדיקות הגנטיקה הפונקציונלית עשויות לשפר את בריאותך.


 
ניתן לגלות נטיות ורגישויות גנטיות באמצעות בדיקות דם גנטיות חדשות לגילוי נטיות ורגישויות גנטיות למצבי מחלה שונים, הניתנים למניעה.

המידע המתקבל בבדיקות הגנטיות תקף לכל החיים, שכן הגנים של אדם אינם משתנים במהלך חייו - כך שאת הבדיקות הגנטיות המומלצות עושים פעם אחת בלבד.


להלן 5 בדיקות גנטיות:

 

בדיקה דטוקסי-גנומית

הבדיקה היא בדיקה גנטית הבוחנת נטיות תורשתיות הקשורות ליעילות מערכת סילוק הרעלים בגוף, ואת הרגישות לכימיקלים, תרופות, רעלים, ועוד. הבדיקה הדטוקסי-גנומית היא הבדיקה הגנטית החשובה ביותר מבין הבדיקות הגנומיות (הבדיקות הגנטיות), והיא מספקת את המידע הרלבנטי והטיפולי הרב ביותר ביחס לעלותה.
מומלץ להוסיף לבדיקה MTHFRX2 - לגילוי היכולת הגנטית לייצר חומצה פולית אקטיבית.
ניתן להוסיף גם APO-E - לגילוי נטייה לצבירת מתכות כבדות ולמחלות כלי דם ולב. 
למידע נוסף מומלץ להאזין להרצאה המוקלטת טיהור רעלים בראי הרפואה הפונקציונאלית.
 

בדיקה אימונו-גנומית

הבדיקה בוחנת נטיות גנטיות הקשורות לתפקוד מערכת החיסון, אשר יכולות להשפיע על הפרעות כרוניות של דלקתיות/תגובות חיסוניות מוגברות, ועל נטיות לזיהומים ולסרטן. הבדיקה מומלצת לסובלים מכאבי שרירים ופרקים, אלרגיות, אסטמה, הפרעות בעיכול, פיברומיאלגיה, טרשת נפוצה, זאבת, סרטן, ועוד.
 

בדיקה קרדיו-גנומית

הבדיקה מגלה נטיות ורגישויות גנטיות למחלות כלי דם ולב, כגון לחץ דם גבוה, נטייה לשומנים בדם, לרמות גבוהות של כולסטרול ושל הומוציסטאין, ונטייה לנזק של דפנות כלי הדם.
 

בדיקה אוסטיאו-גנומית

הבדיקה מגלה נטיות ורגישויות גנטיות הקשורות למחלות עצם כגון עקמת (סקוליאוזיס), בריחת סידן בהזדקנות (אוסטיאופורוזיס), ודלקתיות בעצמות. הנטיות והרגישויות הגנטיות קשורות לפעילותם של הורמונים שונים המשפיעים על קצב הבניה וההתפרקות של רקמת העצם, לקליטת סידן, ויטמין D, ועוד.
 

בדיקת דם נוירו-גנומית

הבדיקה בוחנת על תכונות גנטיות שגורמות למחלות ומצבים נוירולוגיים.
 

לפרטים נוספים על הבדיקות לחצו כאן.