.

בדיקת צואה לאיתור מוקדם של סרטן המעי הגס M2PK

בדיקת הצואה M2PK היא בדיקה לא פולשנית ומדויקת מאוד לגילוי סרטן המעי הגס והרקטום (דיוק של כ-97% עפ"י מחקרים מסוימים). הבדיקה מאתרת את נוכחות האנזים M2PK, שמצביע על גידול סרטני במעי הגס או בדרכי העיכול. הבדיקה מאתרת נוכחות סרטן כבר בשלבים מוקדמים - לעומת הגילוי באמצעות קולונוסקופיה, שהוא הליך פולשני, לא מדויק ומתאפשר רק בשלבים מאוחרים שבהם הגידול נראה לעין. 

 

למה קולונסקופיה לרוב אינה מומלצת?סרטן המעי הגס

בדיקת M2PK היא בדיקה סריקתית מצוינת כתחליף לקולונוסקופיה. זוהי בדיקת סריקה הרבה יותר נוחה ויעילה מהקולונוסקופיה שהיא בדיקה פולשנית ולא נעימה, הכוללת גם סיכונים בשל השימוש בחומרי הרדמה רעילים, ובשל החשש לניקוב (פרפורציה) של דפנות המעי.  קולונוסקופיה ובדיקות וירטואליות שונות מתמקדות באיתור פוליפים במעי, אך על פי רוב מתפתח הסרטן בחלקו החלק של המעי הגס שבו אין פוליפים, וגם אם אותרו פוליפים - הרי שרק ב 20% מהפוליפים מתפתח סרטן. בדיקת M2PK עדיפה גם על בדיקת דם סמוי, המדויקת ביחס לסרטן המעי הגס - רק בחלק קטן מהמקרים.
מכיון שברוב בדיקות ה- M2PK הממצא יהיה שלילי - כלומר אין סרטן, לרוב האנשים ייחסכו אי הנעימות והסיכונים הכרוכים בקולונוסקופיה.
הקולונוסקופיה והקולונוסקופיה הוירטואלית מתמקדות באיתור פוליפים, אך במקרים רבים מתפתח סרטן באיזורים של המעי שבהם אין פוליפים.
במקרה של ממצא חיובי יש לעבור בדיקת קולונוסקופיה או קולונוסקופיה וירטואלית כדי לאתר את מיקום הסרטן וגודלו - למרות שבהרבה מקרים הקולונוסקופיה תאתר רק סרטן המעי הגס שהתפתח מפוליפים.  במקרים כאלה, שהממצא ב- M2PK הוא חיובי ובקולונוסקופיה הוא שלילי, הטיפול יהיה באמצעות שינויים בתזונה ונטילת תוספי מזון, תוך כדי מעקב עם M2PK.מומלץ לעשות את בדיקת ה- M2PK יחד עם בדיקת הצואה המקיפה פנל FDH.

 

לפרטים נוספים על הבדיקה לחצו כאן.

  
We care about your thoughts!