.

שאלות ותשובות לאחר טיפול נגעי עור

שאלות נפוצות של מטופלים לאחר הורדת נגעי עור בשיטת תל-אורן.

 

מה עושים מיד אחרי הטיפול להורדת נגעי עור? האם יש הנחיות מיוחדות?

בשעתיים הראשונות אזור הטיפול יתכווץ וישנה צבע, לרוב יבהיר עם מעט נפיחות ואדמומית מסביבו. אספקת הדם לאזור תצטמצם ותגרום לתאים הלא-רצויים להתייבש ובסופו של דבר לנשור. 
ב- 12-24 השעות הראשונות לאחר הטיפול: יש לשמור את אזור הטיפול יבש לגמרי. לא להתקלח או להרטיב את המקום!  לא להשתמש בחומרי עור שמנוניים כמו קרמים וכו' על יד הנגע. מייק-אפ יש להסיר בעדינות מסביב לנגע, ללא מים כדי למנוע פגיעה בהתהוות הגלד.  
לאחר 24 השעות הראשונות: הגלד מתחיל להתהוות (תוך 3-4 ימים נוספים הוא יהיה קשה).  ניתן לעשות מקלחת קצרה או לשטוף בזריזות את אזור הטיפול. חשוב להימנע משהות ממושכת במים (כולל כיור, אמבטיה, שחייה וכדו') עד לנשירת הגלד. לאחר כל הרטבה כולל הזעה יש לטפוח על המקום במגבת או מטפחת, ללא חיכוך המגבת.  אסור לנגוע באזור הגלד, לא לשפשף, לא לגרד, ולא לתלוש. אם הגלד נתלש יצמח במקומו גלד חדש, אך זמן הריפוי יתארך ותישאר צלקת מינימאלית.  להקלה על תחושת גירוד ניתן להצמיד למקום קרח עטוף בשקית ניילון או לתת טפיחה על המקום.
לאחר 10-15 יום: הגלד ינשור מאליו תוך מספר שבועות ובמקומו יתגלה עור חדש וחלק. התוצאות מוצלחות במיוחד באזור הפנים. באזורים אחרים ייתכן שתישאר בהרת עדינה. לאנשים מסוימים יש נטייה לפתח קלואידים (מצב נדיר של צלקות שגדלו מסיבות גנטיות וסביבתיות), והם מונעים מצב של קלואידים גדולים יותר, שיכולים להיווצר אצלם כתוצאה מטיפול כירורגי.  לנגעי עור שטוחים וכהים זמן ההחלמה יהיה ממושך יותר ותיתכן צלקת מינימאלית, או ייתכן שיהיה צורך להסיר את הנגע בכמה שלבים (2-3 שכבות), אך עדיין התוצאות מאוד משביעות רצון מבחינה אסתטית.   
לאחר נשירת הגלד כדאי למרוח על העור החדש פעמיים ביום שמן מכבים. 


 

 תוך כמה זמן לאחר הטיפול להורדת נגעי עור נושר הגלד?

באזורים בהם יש יותר זרימת דם הגלד ינשור מהר. במקומות בהם הגלד גדול או יש פחות זרימת דם כמו הרגליים וכמו אצל חולי סכרת, ייקח יותר זמן.
 
 

האם לאחר הטיפול להורדת נגעי עור ניתן להיחשף לשמש?

כמובן! השמש לא יכולה לפגוע במשהו שכבר מת. את העור החדש המופיע יומיים לאחר נשירת הגלד לא לחשוף לשמש. לחכות קצת ואז לחשוף.


 

מתי אפשר להיכנס לבריכה לאחר הטיפול להורדת נגעי עור?

כאשר הגלד יורד. במידה ונרטבנו לנגב ולייבש היטב.
 
 

האם אפשר לשים מייק אפ על נגעי עור שטופלו?

אפשר רק לפדר אבקה, ולא להוריד אותה עד שהגלד נופל.
     
 

לאחר הטיפול להורדת נגעי עור התפתח במקום גרד ואדמומית, מה עושים?

לרוב זהו התקדמות טובה של ריפוי, והמצב ימשיך להשתפר עם הזמן. כדי להאיץ את ריפוי האדמומיות והדלקתיות ניתן להשתמש בשמן מכבים (ראה בדף משאבים איפה ניתן להשיג) - פעמיים ביום.
אם יש צורך, ד"ר תל-אורן יכול להסיר שכבה נוספת, וזה יכול לעזור בהפסקת הגרד (לעתים רחוקות מאוד, שכבה רגישה עם קולטנים חושיים צפופים נחשפת, יוצרת גירוד קל שנעלם עם הסרת שכבה נוספת). אבל עד הסרת השכבה הנוספת שמן מכבים יכול לעזור, מאחר והגירוד יכול להיות קשור לדלקתיות הקלה שלוקח לה קצת זמן לעבור. יש להשתדל לא לגרד ולשרוט, ניתן להכות קלות על המקום כדי להרגיע את הגרד.
 

נגע העור שלי לא ירד לאחר הטיפול. מה עושים?

לא מדוייק לומר "הנגע לא ירד", מאחר ושכבה הוסרה. במקרים רבים השכבה הראשונה היא גם האחרונה. אם ירדה שכבה ונשאר אודם יתכן וחלק מהנגע נשאר וצריכה לרדת עוד שכבה. במקרים שיש פיגמנט עמוק נדרשות כמה שכבות, כלומר מספר טיפולים. טיפולים נוספים על אותה הנקודה הינם ללא תשלום נוסף.
 
 

מה קורה אם נוגעים בנגע במגע עור (ידיים וכו') במקרה?

נוצר מהר גלד שמתקלף.


 
We care about your thoughts!