.

רפואת שיניים ביולוגית - שיטות וחומרים דנטאליים ותסמונת הנוירון הטוקסי

מאת: ד"ר עדיאל תל-אורן

סתימות אמלגם דנטאליות (סתימות כהות הנמצאות בשימוש בקרב רופאי השיניים) הן מקור חשיפה עיקרי לכספית ולחומרים רעילים אחרים. סתימות אמלגם עשויות מ- 50% כספית, שהיא מתכת רעילה ביותר למערכת העצבים המרכזית. באמלגם ובכתרים דנטאליים נמצאת גם נחושת גולמית, שגורמת לסימפטומים הדומים לנזקי הכספית. ניקל נמצא בפלטות, גשרים ובכתרים דנטאליים זולים; ניקל הוא ניורו-טוקסי (רעיל למערכת העצבים המרכזית) והוא גם הקרצינוגני (המסרטן) ביותר מבין המתכות
 

 

כספית היא הרעילה ביותר מבין המתכות הכבדות, ועקב השימוש השכיח בסתימות אמלגם, רמת החשיפה אליה היא הגבוהה ביותר. מסיבה זו מתמקדים רוב המחקרים ברמת החשיפה לכספית כתוצאה מהשימוש באמלגם דנטאלי, ובהשפעותיה על הבריאות. מחקרים מאשרים שהכספית מופיעה במוח כמו גם בכליות, כבד, לב, ואיברים חיוניים אחרים, סמוך לזמן החדרת האמלגם לשיניים. כספית מהאמלגם עוברת מרחם האם לעובר, ובאמצעות חלב האם - לתינוק. מחקר גרמני (Drasch et al) מוכיח קשר מובהק בין מספר סתימות האמלגם של האם, לרמות הכספית במוח ובכליות של עוברים, ואף למקרי מוות בעריסה - SIDS.


הרעלה כרונית של כספית מאובחנת לעיתים רחוקות, אך רק מפני שרופאים אינם מיומנים בחיפוש אחריה ואינם מצפים לגלותה. לאלה המיומנים באבחונה היא שכיחה ביותר.
 

החלפה בטוחה של סתימות אמלגם בחומרים חליפיים ביו-ידידותיים, ולאחר מכן תכנית של דטוקסיפיקציה (ניקוי הגוף מרעלים) - היא טיפול שגרתי ברפואה הרב-תחומית המודרנית.

כספית ומתכות רעילות אחרות הנמצאות בשימוש שגרתי ברפואת השיניים גורמות לתפקוד לקוי של הכליות, להפרעות חיסוניות והורמונאליות, ולנזק לפוריות. השפעות קליניות משניות הן ביישנות, הסתגרות, חוסר החלטיות, עצבנות, כעס יתר, ואובדן של זיכרון לטווח-קצר. חשיפה לכספית ולמתכות רעילות אחרות גורמת להשלכות חמורות לגבי תפקוד מערכת העצבים המרכזית. מחקרים מצביעים על כספית כגורם העיקרי להפרעות נוירולוגיות כגון: דיכאון, פרקינסון, ALS, טרשת נפוצה, ואלצהיימר. מערכת העצבים שולטת ומווסתת את פעילות המערכת האנדוקרינית (הפרשה פנימית של הורמונים) ואת תפקוד הלב. הרעלת כספית כרונית עלולה למלא תפקיד במצב הורמונלי לקוי (כגון היפו-תירואידיזם) ובהפרעות קרדיו-ווסקולאריות כגון טכיקרדיה ואריתמייה (הפרעות קצב לב), ולחץ דם גבוה. החשיפה הטרום-לידתית באמצעות האמלגם הדנטאלי שבשיני האם מעוררת דאגה, מכיוון שכספית פוגעת ברמה השכלית אצל ילדים וגורמת להפרעות נפשיות. כמו כן, כספית ונוירו-טוקסינים אחרים כמו עופרת, ניקל, ומתכות רעילות אחרות הנמצאות בשימוש ברפואת השיניים - עלולות לבוא באינטראקציה שלילית עם מתיל-כספית (נמצא בדגים) או עם אתיל-כספית (תימרוזול, נמצא בחיסונים), או עם תרכובות המכילות פלואוריד (במשחות שיניים, שטיפות פה, ג'ל דנטאלי, ובמים המכילים פלואוריד). הדבר מגביר עוד יותר את הדאגה מפני חשיפה לכספית שבסתימות אמלגם דנטאליות.

 

מידע נוסף באתר: בדיקות מעבדה להצטברות מתכות כבדות,  ולגילוי רגישויות לחומרים דנטאליים.
הרצאות רלוונטיות: טיהור רעלים בראי הרפואה הפונקציונאלית, ניקוי רעלים 
We care about your thoughts!