.

רפואה פונקציונאלית - הדבר החם הבא

מאת ליאת רון

כתבה שהתפרסמה בעיתון "מעריב" בתאריך 23.10.2002.
מאת: ליאת רון


דניס אייזקסון, אמריקאית בת 49, נשואה ואם לשלושה ילדים, הרגישה זיפת במשך שנה. עייפות אינסופית, נטייה להידבק מכל חיידק בסביבה וכאבי ראש מעצבנים. לכאורה שם דבר יוצא דופן, עד שיום אחד גילו לה גוש בשד. היא עברה כריתה חלקית, כימותרפיה והקרנות, ולמרות שהרופאים אמרו לה שזהו, היא עם הסרטן גמרה להרבה זמן, עדיין לא היתה רגועה.

בעלה של אייזקסון עבד בשיפוצים אצל רופא בשם ד"ר עדיאל תל-אורן שמטפל בשיטה חדשנית בשם "רפואה פונקציונאלית", והחליט לספר לו עליה. הדוקטור הציע לראות אותה. כמה ימים אח"כ התייצבה לבדיקת דם מיוחדת, שבאמצעותה ניתן לאתר נוגדנים נגד חלבון מסוים המעיד על הימצאות המחלה בגוף. התוצאות היו חיוביות ומדאיגות. הסרטן התחיל לתקוף שוב, למרות שלא הופיע בבדיקות הדם השגרתיות למעקב שערכו לה האונקולוגים.

תל-אורן חזר על הבדיקה כדי לאשר את הממצאים, ואז אמר שיש לה הזדמנות להתמודד ולנצח, רק שעליה להימנע מדברי מזון הגורמים לבעיות במערכת העיכול והחיסון שלה, ובין השאר מכבידים על תפקוד הכבד, להיפטר מהרעלים שהצטברו בגוף ונמצאו בבדיקות נוספות שערך, ולמלא את החוסרים שאיתר במינרלים וויטמינים חיוניים. בקיצור, לשנות את אורח החיים לגמרי ויחד איתו את האיזון הביוכימי ההרסני בתאים.

אייזקסון צייתה והחלה לבלוע תוספי מזון מיוחדים הנלחמים בסרטן, שאחד מהם הוכח מדעית כמשלש את יכולת החיסול של תאים זרים (עולה המון!), אכלה מזון מבוקר וכבר אחרי שישה חודשים דיווחה על הטבה משמעותית בתחושה הכללית. במשך שנתיים של מעקב היו הבדיקות לאיתור מוקדם של הסרטן שליליות. ואז, אולי מחמת זחיחות הדעת, יוקר הטיפול והמזון, ואולי היו אלה האונקולוגים שהמשיכו להרגיע שהכל בסדר, התחילה לחפף פה ושם, עד שכמעט הפסיקה את הטיפול לגמרי. עוד שנתיים עברו בשקט יחסי, עד שחטפה פתאום כאבי גב איומים. הדיאגנוזה: שבר באחת החוליות בגלל גרורה של סרטן וכתמים בכבד. שוב עברה טיפולים קשים. הפעם המלחמה היתה הרבה יותר מסובכת.

"סרטן", אומר דר' תל-אורן, אחד ממובילי מהפכת "הרפואה הפונקציונאלית" בארצות הברית, טרנד אמריקאי לוהט שמגיע באמצעותו לראשונה לישראל, "הוא כמו אלכוהול אצל אלכוהוליסט. עם התוכנית של אלכוהוליסטים אנונימיים צריך להתמיד. מי שרוצה להילחם בסרטן, או בכל חולי אחר, צריך לשמור על התוכנית כאורח חיים".
 

רפואה פונקציונאלית - להיט אמריקאי

הרפואה הפונקציונאלית נחשבת כבר כמה שנים לעסק חם בארצות הברית ומונהגת על ידי "המרכז לבריאות פונקציונאלית" שהוקם בשנת - 93', מוכר ע"י ה- ACCME (ארגון אמריקאי המחייב עמידה בתקנים מחמירים) ומסוקר ע"י המגזינים הרפואיים הרציניים. יותר מעשרת אלפים רופאים מדיציניים עשו הסבה פונקציונאלית ומנהלים מרפאות ברחבי היבשת שזוכות לפופולאריות גדולה אצל פציינטים שעייפו משיטות אלטרנטיביות המציעות טיפול במזון ובתוספים, בהתבסס על אבחונים משונים ותלושים מהמציאות. אמנם גם כאן תקבלו תכנית תזונה שתבעט אתכם כמה עשרות אלפי שנים אחורה לתוך חיקו האמיתי של הטבע, ותוצפו בתוספות מזון מסוגים שונים, אבל לפחות יהיה לזה ביסוס עובדתי ומדעי פרופר, דהיינו משהו שאפשר למצוא בתיעודים רפואיים מהימנים בני זמננו ונוסה בתנאי מעבדה.
המונח "רפואה פונקציונאלית" בצורתו הלא מדעית התפתח באירופה במאה ה- 19, אבל אחיו העכשווי והמדויק פרץ באמריקה בשנות ה- 90 של המאה הקודמת ומתבסס על מדע צרוף, שילוב של טכנולוגיה מתקדמת לאבחון מעבדתי מעמיק ואיתור גורמים למחלה, תוך חיפוש אחר הקשר הסביבתי, התזונתי, הנפשי וההתנהגותי שתרם לה. במילים אחרות, היא מחברת בין הרפואה המערבית המתקדמת לבין הרפואה ההוליסטית רבת השנים. חוץ מבדיקות דם, נערכות במסגרת האבחון גם בדיקות צואה, שתן ושיער, המאתרות מתכות כבדות ורעלים שהצטברו בגוף וגורמים לשפע של מחלות, ובדיקות רוק המיועדות לבחינת מצבם של ההורמונים החופשיים, ובדיקה גנטית כדי למפות חולשות מועדות. המידע האבחוני הוא בסיס לטיפול תזונתי מעמיק וחינוך מחשבתי מחדש, שאמור להפוך את המערכת ליעילה ונקייה יותר ובעזרתה להילחם במגוון מחלות, החל במחלות ממאירות כסרטן, דרך לחץ דם גבוה ועד לסתם "אנטי אייג'ינג" והורדה במשקל.

"המרכז לרפואה פונקציונאלית בישראל" (מ.ר.פ.י) מספק מגוון בדיקות מעבדה אבחוניות מכל הסוגים, שרובן נשלחות לפענוח בחו"ל, וכן פעולות הדרכה וחינוך לבריאות, הרצאות וסדנאות וכן לימודי הסמכה למדריכי בריאות מטעם האונ' לרפואה טבעית שבסנטה-פה ארה"ב.

תמר, אם לשלושה מיישוב בצפון, היא אחת המטופלות הישראליות הראשונות שעברו את בדיקת הדם לאיתור מוקדם של סרטן בסוף מאי. "לאחותי גילו סרטן באוגוסט שנה שעברה תוך כדי הנקה. זה היה שוק בשבילנו. היא בת 35 בסך הכל. יש לנו סרטן במשפחה, אבל הוא תוקף את הנשים אחרי גיל 50. פגשתי את עדיאל ביישוב ותוך כדי היכרות הוא סיפר על הבדיקה. הנורה נדלקה אצלי והחלטתי להיבדק מתוך רוגע. כיוון שאני צמחונית לא לוקחת תרופות, הייתי בטוחה שאין לי כלום.

תוך פחות משבוע אחרי הבדיקה, קיבלתי תשובה: יש לך סרטן פעיל. התחלתי לבכות. אחרי שעתיים, כשנרגעתי קצת, קיבלתי תוכנית עבודה. הסבירו לי מה אני עושה עם הממצאים. הלכתי קודם כל לאונקולוג כדי לבדוק באיזה מצב הסרטן, אבל הרפואה הרגילה לא מצאה כלום, כי הגוש לא הגיע לגודל מספק. אחר כך הופניתי לתזונאי שייעץ לי איך לחזק את המערכת החיסונית וללמוד דמיון מודרך כדי להירגע ולהוריד את סף הלחץ.

"למרות שעדיין לא עשיתי בדיקה חוזרת ששוללת את הסרטן, אני שמחה שעשיתי את הבדיקה. זאת היתה ההזדמנות שלי לעשות שינוי, להעמיד את עצמי בסדר עדיפויות יותר גבוה. נרשמתי לחוגים למודעות, התחלתי לעשות פעילות גופנית ואני מקפידה יותר על תזונה. לא כפו עלי לקחת תוספי מזון. ביולי גילו גם לאמא גידול סרטני. אני החלטתי לנסות ולהילחם במחלה אחרת. עוד לפני הטיפולים והניתוחים".
 

אוטובוס הדמים

תל-אורן, 42, הוא בן למשפחה ירושלמית, צמחונית כבר שלושה דורות. סבא שלו, המשורר ואיש הרוח אברהם רגלסון, זוכה פרס ברנר וביאליק, נקלע בגיל שמונה לבית מטבחיים, ראה איך שוחטים פרה והחליט באותו רגע שהקיבה שלו לא תהפוך לבית קברות. הוריו, שרונה וחנוך, נשאבו לטבעונות עם 7 ילדיהם, אחרי שאחד הילדים חלה בסוכרת.

ב-11 במרץ 78', כשעדיאל היה בן 17, נסעה המשפחה הביתה מביקור בצפון. ליד זכרון יעקב נעצר לפניהם אוטובוס. עדיאל ישב מקדימה ליד אביו שנהג וליד אחותו ויוי (רביבה). מחבל שירד ממה שכונה אחר כך "אוטובוס הדמים" כיוון אליהם את הנשק וירה. עדיאל היה הראשון שהבין מה קורה. הוא נשכב על ויוי וצעק לכולם, תתכופפו. הם ניסו לנסוע לכיוון חדרה וכשנתקלו שוב באוטובוס החליטו לחזור לחיפה, במכונית נטולת חלונות ובמהירות עצומה. חנוך נפצע, שני אחים אחרים נשרטו מקליעים, ואמרי, שישן במושב השלישי, חטף את הפגיעה הקשה ביותר.

"כשמישהו מכוון אלייך תת מקלע, את לא חושבת שיירה" הוא נזכר בעברית קצת ארכאית ובניגון אמריקאי. "למדתי מזה שיש לי תגובות מהירות. בהחלטות, לקיחת סיכונים, יכולת להתמודדות במצבי לחץ, אני סומך על עצמי לגמרי. אחרי שעזבנו את המכונית עליתי עם אבא חסר ההכרה ואמרי לג'יפ צבאי. הייתי עם אמרי בתא המטען לבד, הראש שלו היה עלי, מדמם, חצי פתוח. אני לא יכול להגיד שזו היתה הסיבה שהלכתי ללמוד רפואה, אבל הבנתי שאני יכול לעכל מראות ומצבים קשים. יכולתי להביט בעיני הרופא בבית החולים ולהגיד לו, אני יודע שהמוח שלו נפגע, כי ראיתי אותו בחוץ. ושהוא אמר, כן, אמרי מת, התחלתי לדפוק את הראש בקיר ולבכות".
 

רק לא חלב

בערך שנה אחרי האסון התגרשו ההורים. שרונה והתאומות, רביבה וקורנת עברו לעומר, ליד באר שבע. עדיאל התגייס למודיעין ועם השחרור נסע ללמוד מוסיקה בטקסס. הוא סיים תואר שני במוסיקה הופעתית, ובמקביל הופיע עם הסימפונית של טקסס בנגינה על קונטרבס, לימד כיוון פסנתרים בשיטה מיוחדת שהמציא ונכנס ללימודי טרום רפואה. אחרי שלוש שנים כמוסיקאי מקצועי ופגישה עם רופאים טבעוניים בטקסס, החליט לחתוך לכיוון הכירופרקטיקה.

בתום הלימודים פתח קליניקה מצליחה ולמד לדוקטורט השני, ברפואה, במוסקבה, אותו סיים בהצטיינות יתרה, לקח קורסים וסמינרים בגופים המובילים בתזונה בארצות הברית, קיבל הסמכה של מועצת התזונאים האמריקאית ותעודת תזונאי ברשיון מטעם מינסוטה והתחבר לרפואה הפונקציונאלית. הוא כיהן כנשיא האוניברסיטה לרפואה טבעית בסנטה-פה, ניו מקסיקו, היה נשיא הארגון לקידום הרפואה הפונקציונאלית ופתח רשת מרפאות משגשגת הפזורה בחמש מדינות.

בין מגוון הטיפולים שמציעה הרפואה הפונקציונאלית, היא מספקת גם טיפולי שיניים, הקרויים "טיפולי שיניים ביולוגיים", הנמנעים משימוש בכספית ומפחיתים כמה שניתן את טיפולי השורש והעקירות, מתוך אמונה שיש להם השלכות על איזון הגוף.
- למה רופאי שיניים, אונקולוגים וסתם רופאים קונבנציונאליים, לא משתמשים בכלים המדעיים לאבחון, אם הם כל כך ברורים, מדעיים ונגישים?

"כי הכל פוליטיקה והסכמים לא כתובים בינם לבין חברות התרופות. אונקולוגים, למשל, לא יודעים איך להתמודד עם שלב כל כך מוקדם של המחלה [כפי שמאובחן בבדיקות המעבדה הפונקציונאליות לגילוי סרטן]. הם זקוקים להתפתחות מתקדמת שלה כדי לתקוף אותה בכלים כבדים של כימותרפיה והקרנות. מצד שני, אם פציינט יימצא בסכנת חיים, אשלח אותו לחדר מיון, ולפעמים גם כדי לקבל טיפולים רעילים, אבל לזמן קצר. למרבה הצער, הרופאים נוהגים לתת אותם שלא לצורך לתקופות ארוכות".
 

- לא משנה מה האבחון, תמיד תמליץ לפציינט לאמץ אורח חיים בריא וטבעי?

"נכון שגם בלי בדיקות גנטיות אני יכול להגיד בוודאות שמי שיעבור לתזונה מהסוג הזה הביוכימיה שלו תשתפר, אבל יש גם פאן אינדיבידואלי, כמו תוספי המזון או הימנעות ממזונות מסוימים".
 

- תגיד למישהו לאכול בשר ודגים?

"דגים כן, אולי כדי להיפטר מחוסר איזון וגם אז עדיף לקחת קפסולות של שמן דגים. אבל חלב לא. כל מוצרי החלב מזיקים לכל אדם. להגיד שאני אומר אותו הדבר לכולם, זה כמו להגיד שכל הרופאים מטפלים בבני אדם. מה שחשוב הוא האבחון והטיפול לפי האבחון. יש למשל אבחון ספציפי למערכת העיכול, ובעזרת טיפול בבטן הרכה, תרתי משמע, אפשר להגיע לאיזון כימי שישפיע על כל המערכת.
"ההסתכלות שלנו היא כוללת, רב תחומית ומשתמשת בכל המידע המדעי הקיים כדי להביא לכיוון של בריאות. הרבה אנשים לא יסכימו לקבל את זה אם לא יראו הוכחות קשות. אם לא ירגישו טוב למחרת, הם ילכו למטפל הוליסטי אחר שיגיד להם את ההיפך, למשל, יש לך סוג דם איי, אז תאכל בשר, כמו שטוען פיטר אדאמו, שהתיזה שלו היא נוראית בעיני ונטולת כל בסיס מדעי. הרבה רופאים לא יוכלו להתמודד איתו, כי אין להם מושג באנתרופולוגיה. תזונאים ממליצים עליו, כי הרבה יותר קל להם להתמודד עם הבעיה באמצעות נוסחת הפלא המפוקפקת הזאת.

"הרפואה הפונקציונאלית מציבה, מנגד, אבחון בבדיקת דם, שמאתרת את התגובה החיסונית הכוללת למאה דברי מזון שונים ורעלים סביבתיים כמו פטריות ועובש, ובוחנת איך הגוף מגיב אליהם. באמצעותה ניתן לעשות אלימינציה של מזונות שונים. כמעט לכולם יש בעיה עם מוצרי חלב ויהיו כאלה שיתפלאו, אבל גם סויה הוא לא מזון בריאותי למרות שהוא טוב יותר מבשר. אורח חיים בריא הוא לאכול מלא, חי, שלם ומונבט, מוצרים שלא עברו עיבוד".

תזונה אורתודוקסית כזו עושה פלאים, לדבריו, גם אצל ילדים אוטיסטים. "הוכח שכשלים במערכת העיכול והחיסון, רגישויות למזון ולרעלים מהסביבה, פלוס נטיות גנטיות, יביאו לאוטיזם. חיסונים הם חלק מהעניין, כיוון שמוסיפים להם כספית, שאיתה הילדים האלה לא יכולים להתמודד. במקרים כאלה חשוב לעשות אבחון לאיתור מתכות כבדות, באמצעות בדיקות צואה ושתן. בעזרת תזונה ותוספת של חיידקים בריאותיים, אפשר להגיע לאיזון במערכת העיכול. חלק נוסף מהאוטיזם הוא חוסר יצירת אנרגיה בתאי העצב. תוספי מזון מסוג של די.אם.ג'י המיוצרים בארצות הברית, יכולים להועיל. יש לא מעט אוטיסטים שהיו בטיפולי ויצאו מזה. לפעמים יש 20 כיווני טיפול שונים, וכשמפעילים את כולם, תאי העצב של המוח מתחילים לעבוד ביניהם".

החידוש הגדול שהוא מביא לארץ היא בדיקה גנטית בת חודשיים סך הכל, שנותנת מיפוי לסך הרגישויות של האדם ומהווה תשובה פונקציונאלית לאנטי אייג'ינג. לפיה ניתן, למשל, לזהות אם לנבדק יש רגישות יתר לרעלים סביבתיים ולכן יהיה עליו להימנע מעישון פסיבי, תוספות מזון מלאכותיות, צבעי מאכל וחומרים אחרים. פציינט אחר עלול לסבול מחוסר באנזים לבניית חלבון, שמעלה את הסיכון שלו לחטוף מחלות לב ודם. על סמך הנתונים ניתן לבנות מערך תזונתי מתאים, שיקדים רפואה למחלה.

תל-אורן, שאמור להיות הפרסומת המהלכת של עצמו, לא מאכזב. הוא אוכל במסעדה שלו, "אקופוליטן", שחוץ ממכירת מזון בריאות, מטיפה למודעות אקולוגית שחשובה לו בדיוק באותה המידה. בתפריט, בין היתר, אפשר לאתר גם פיצה, פלאפל ולזניה ללא בישול, הכל אורגני, נטול חיטה, מוצרי חלב, תפוחי אדמה, תירס וסויה. "עשיתי לעצמי אבחונים ולמרות שתמיד הרגשתי אנרגטי, השינוי הכי גדול מאז שאימצתי את התזונה שמתאימה לי, הוא שאני לא חולה. השאיפה הכי גדולה שלי היא שאנשים ישלבו את ההכרה שלהם בעצמם, עם ההכרה באקולוגיה". 
We care about your thoughts!