.

המזון - תרופה או מניעה

מאת: ד״ר עדיאל תל-אורן

אני תמיד אוהב לשבור מיתוסים, ודווקא ברפואה ההוליסטית יש הרבה מאד מיתוסים. אנשים לומדים דברים מהעיתונות, מהאינטרנט, והם בטוחים בעצמם, ודווקא כשהם בטוחים ביותר ומרגישים שהם סוף סוף הגיעו אל הידע והנחלה - זה הזמן שבו הכי נעים לשבור להם את המיתוס. זה תענוג מסוים, כי זו דרך אינטלקטואלית פילוסופית ללמד אנשים לחשוב בעצמם, ולא לקחת דברים כמובנים מאליהם.


 

אחרי ההרצאה, אני בטוח שאחת השאלות תהיה, ותמיד זה כך, שואלים אותי - "מה אתה אוכל?" ואני לא אוהב את השאלה הזאת, אז כבר עכשיו אני אומר - בבקשה אל תשאלו מה אני אוכל, כי אין לזה שום משמעות, אני רק אדם אחד. אנחנו מדברים פה על אוכלוסיה שלמה, ומה שבריא לאוכלוסיה זה לא בהכרח מה שבריא לי. מה שכן חשוב זה - אם אתם רוצים לדעת איזה מזונות כדאי לאכול - שאתן לכם את כל השמות של הפירות והירקות והדגנים והקטניות וכו'.

מאמר זה הינו ​תמלול וסיכום ההרצאה ״המזון - תרופה או מניעה״. לצפייה בהרצאה המלאה לחצו כאן.

 

יהיו מזונותיך תרופותיך?

כולנו בטוחים בכך שמה ששמענו הוא מן הסתם אמת אם שמענו אותו מספר רב של פעמים. אחד הדברים ששמענו הרבה מאד הוא מה שהיפוקרטס אמר לפני שנים רבות. מה הוא אמר? "יהיו מזונותיך תרופותיך". אני חולק על דעתו. הנה, נתחיל לשבור מיתוסים. בזמנו זה היה נכון. אבל בזמנו אנשים גם כמעט לא היו חולים במחלות כרוניות. הם מתו ממחלות אקוטיות: דלקות, זיהומים, פציעות במלחמה, נפילות, תאונות אחרות. מזה הם מתו. הם כמעט לא היו צריכים מזונות כתרופה. המצב שלנו כיום שונה ולכן האמרה הזאת אינה מספקת ויש בה גם סכנה מסוימת. מדוע יש בה סכנה? כי בעטיה אנחנו בדרך כלל מתעלמים מבעיות רפואיות אמיתיות שקיימות בגופנו, חושבים שהתזונה לבדה תספיק לנו, ובאופן די תכוף מתאכזבים מהתוצאות. אם אנחנו מתאכזבים הסכנה היא שנוותר לגמרי על תזונה נכונה ונחזור לאורח החיים הקלוקל שפעם סבלנו ממנו. לכן, צריך להיות יותר אמיתיים וכנים. במיוחד חשוב לי הדבר, כשאני מדבר עם אוכלוסיה של אנשים שהם באמת שוחרי בריאות. באמת רוצים לחיות חיים בריאים, ועושים מאמץ. מאמץ כן. ואוכלים יותר בריא מ - 98% מהאוכלוסיה. לא מגיע לאנשים האלה שיהיו חולים. לא מגיע להם שיסבלו. אז בואו נאמר להם את האמת.


 

בע"ח בטבע

התזונה לבדה, כפי שאנחנו מבינים אותה, המזונות כשלעצמם אינם המקור לבריאותנו או המקור לתרופתנו. בטבע אין מצב שבעל חיים שהוא באמת בטבע יפתח מחלה כרונית. כל בעלי החיים בטבע חיים עד יומם האחרון בבריאות רבה. יש להם הרבה אנרגיה, הגוף שלהם לא משתנה, הם לא משמינים, הם לא מתנפחים, הם לא משנים את איזון ההורמונים שלהם. הם חיים טוב, יעיל, עם מוח צלול ורענן, עם יכולת רביה שאיננה פוחתת במשך השנים, עם אנרגיה בלתי נדלית, ימים כלילות. אבל הם עושים את הדברים שהטבע ייעד להם בלי לשאול שאלות ובלי מומחים. אין צורך במומחים. צריך רק להסתכל על הטבע כמומחה העילאי. המומחים בדרך כלל מתערבים בחיים שלכם, כפי שנראה אחר כך, והרבה פעמים גורמים לנזק, כי המטרה של המומחה זה להוכיח ולהצדיק את קיומו. מעבר לעזרה לקהל, כדי להצדיק את הקיום שלי אני צריך להגיד לכם נוסחאות כימיות. אני צריך להגיד לכם שמות מפוצצים של דברים שקיימים בתוך התזונה, והדברים האלה יגרמו לכם לקנות מוצרים שאולי בטבע לא הייתם אוכלים אותם אף פעם. ואולי זה פוגע בכם לטווח ארוך. אתם חושבים שזה טוב כי איזה מומחה אמר לכם שזה בריא. זאת הבעיה. אנחנו צריכים תמיד להיזהר מבלבול. מאוד מבלבל לדבר עם רופאים הוליסטיים. כל אחד והדעה שלו.
 

 

מתי ניתן לסמוך על תחושת הגוף?

המטרה היא לשכוח לרגע את כל מה שלמדנו מהמומחים, לשכוח את מה שלמדנו מעצמנו, מהניסיון שלנו, כי גם על זה אי אפשר לסמוך, כפי שנראה יותר מאוחר. אי אפשר לסמוך על מה שעושה לכם טוב. אתם אוכלים משהו ואתם מרגישים טוב? תיזהרו. יכול להיות שהוא משהו שגורם לכם לתגובת מתח, הורמוני סטרס מופקים ויש לכם פתאום יותר דם במוח, דם בשרירים, אתם מרגישים שאתם מוכנים לברוח מהר או להילחם. Fight or flight. ואתם מרגישים יותר טוב. אולי זה מסוכן לטווח הרחוק. כל דבר - תחשבו פעמיים אם הוא עושה לכם הרגשה טובה מיידית. אז לא תמיד כדאי לסמוך על הגוף שלכם במה שהוא אומר לכם. זה מסוכן. מתי כן אפשר לסמוך? כשמשהו עושה לכם רע. כי אם אתם מרגישים רע - הגוף מורעל, הגוף מותקף, והוא נותן לכם את ההרגשה הזאת באופן מיידי. אבל למרבה הצער, יש דברים שאינם מתקיפים באופן מיידי אלא מצטברים לאורך זמן. דווקא הם הדברים שצריך להיזהר מהם, כי אנחנו מרגישים איתם טוב היום ורע מאד למשך שנים וניתקנו את הקשר האסוציאטיבי בין הפעולה לבין הסימפטומים. אלה הדברים שלשמם חייבים להפסיק להקשיב למומחים, להפסיק להקשיב לניסיונות שלנו בחיים ורק להתבונן בטבע, ככל האפשר. ללמוד מה קורה בטבע. לפתוח את הנשיונל ג'יאוגרפיק, לפתוח את הויקיפדיה, ועוד מקורות ידע, וללמוד מה באמת קורה בתזונה הטבעית הפלאואנתרופולוגית. מה אכלנו לפני עידן החקלאות, מה עשינו לפני החקלאות ומה היה מצב בריאותנו.


 

תוחלת החיים בעידן המודרני 

כיום יגידו לכם, בעיקר הדיוטות, שאנחנו חיים הרבה יותר זמן ולכן אפילו שאנו אוכלים דברים נוראיים כל ימי חיינו - המצב הוא לא רע כל כך. אז יש לי חדשות בשבילכם. אנחנו עכשיו בפעם הראשונה מאז העידן המודרני, שתוחלת החיים של בני האדם התחילה לרדת,  בגלל מחלות כרוניות, חשוכות מרפא, שמצטברות ותוקפות אותנו הרבה יותר מהר, הרבה יותר צעיר מאי פעם. מספיק לראות את המצב של סרטן ילדים כדי להבין זאת. בארצות הברית כל בתי החולים בונים אגפים חדשים לסרטן ילדים כי שם יהיה כל הכסף! בעוד זמן קצר, כמעט כל ילד שייוולד - 50 אחוז מהם, סביר שיהיה להם סרטן עד גיל 25. המצב מחמיר כשאנחנו מתעלמים מבעיות מורכבות וקשות בחברה ובסביבה, שאנחנו יצרנו אותן, וגם בתזונה.


 

חוקי הטבע וחוקי האדם

כשמתבוננים בטבע אנחנו רואים את הבריאות הזו שיש לכל בעלי החיים, למרות שאין להם מומחה אחד! אין קוף אחד שיודע שהוא אוכל פוטסיום כשהוא אוכל בננה. אין זברה אחת שיודעת שהיא אוכלת כלורופיל ומינרלים וויטמינים כשהיא אוכלת עשב, כשהיא אוכלת עלים ירוקים. הם לא צריכים לדעת את זה. גם אנחנו לא צריכים לדעת שום דבר. אנחנו רק צריכים לחזור אחורנית או להתבונן בטבע ולהתחיל ללכת על פיו. ללכת אחר החוקים שהטבע יצר, לא בני אדם. אם אתם תשאלו אותי שאלות בסוף, כדוגמא - "מה בדבר תה ירוק?". אנשים אוהבים לשאול שאלות כאלה. הם שמעו על משהו, הם שמעו על איזה שהוא מוצר. שוב, בטבע אף אחד לא היה שואל שאלה כזאת, נכון? אני, כשהייתי בטנזניה לא מזמן וטיפסתי על הקילימנג'רו ראיתי ג'ירפה, היא שאלה אותי אם היא מקבלת את כל הוויטמינים שלה מהעלים של העץ, אבל היא הייתה מאד מיוחדת, אין הרבה ג'ירפות כאלה... J השאלות האלה מדגישות את זה שאנחנו הפכנו להיות ידענים אבל לא יודעים מספיק. לפעמים אפילו המומחה הגדול ביותר בעולם לא יודע כלום מעבר לשם של כימיקל אחד או שניים שקיימים בתוך מוצר שמישהו רוצה למכור. תעשיית התה היא תעשייה אדירה של ביליוני דולרים. הם תומכים באופן אקטיבי באוניברסיטאות שמראות את היתרונות של שתיית תה. תה ירוק או תה שחור. והמטרה שלהם להראות לכם את החומרים שעוזרים, וכמובן אנחנו יודעים שבתה ירוק יש אפיגלוקטכין גאלאט שזה חומר שעוזר לכל מיני תהליכים בגוף. למשל הוא עוזר בין היתר בשיפור הרגישות של הקולטנים לאינסולין. הוא גם עוזר לדברים אחרים. הוא נמצא בתה, אבל הוא נמצא גם בדברים אחרים. השאלה היא לא אם אנחנו צריכים אותו כתרופה, אלא אם אנחנו צריכים אותו בכלל, בהתחשב בסיכון שבתה יש גם דברים אחרים אותם בטבע לא היינו מקבלים ולא היינו אוכלים. למשל קפאין וסטימולנטים אחרים שגורמים לנו המרצה וגרמו לילידים במדינות שונות בעולם, שבהן גידלו עצי תה - להתמכרות, החל מעידן החקלאות. כלומר, כל מה שהתחיל בעידן החקלאות, לא חשוב כמה זה שייך לתרבות ילידית מלפני 500 שנה, או אלף שנה או אלפיים שנה, כולל הרפואה הסינית או הרפואה ההודית - כל זה התפתח אחרי עידן החקלאות - וכל הדברים שאנחנו רואים שבאו מהחקלאות, צריך לכבדם ולחשוד בהם בו זמנית. כי יש סיכוי טוב, במיוחד אם הם הופכים לתעשיות ענק, שהם ינסו למכור לנו אותם עם כמה כימיקלים חיוביים שבאים יחד עם כימיקלים שליליים שעליהם לא מדברים. צריך להיזהר מזה. לדוגמה, אם אנחנו אוכלים שוקולד ויש בו גם כן קפאין ותיאופילין ותיאוברומין, אנחנו מתמכרים להם - ואז יבוא מישהו ויגיד - "יש כאן אנטי אוקסידנטים, כדאי לכם לאכול אותם."  אבל בכל צמח בטבע יש אנטי אוקסידנטים! אנחנו לא אוכלים פטריות רעל למרות שיש בהן אנטי אוקסידנטים. אנחנו לא אוהבים הכשת נחש, למרות שגם ברעל הזה יש אנטי אוקסידנטים. האנטי אוקסידנטים נוצרו בטבע למען אותם יצורים וצמחים שהיו צריכים לייצר אותם עבור הגנתם הם, ולא עבורנו. אנחנו בסך הכל נהנים בדיעבד מהתוצרת הזאת כי באנו לעולם שנים רבות אחרי הצמחים, אבל יש דברים שבטבע לא היינו טועמים בכלל כי הם לא טעימים, הם מרים. קשה למצוא אותם. אם לא היינו מגדלים אותם בחקלאות, הם לא היו זמינים לנו שנה שלמה, כל יום בשנה. אבל למכור אותם קל מאד על ידי כך שהיצרנים או התועמלנים מדגישים שם או שני שמות כימיים של דברים חיוביים בהם, ומשפיעים על המומחים המקדמים מוצרים אלה מתוך כוונה טובה לעזור לאוכלוסייה. אבל שוב - תזכרו שאתם צריכים לרגע לשכוח את המומחים, ולשכוח את הביוכימיה ולהסתכל על הטבע.


 

המזון, הבריאות והחולי 

בטבע אנחנו רואים שאין בעלי חיים חולים. יש בעלי חיים פצועים לפעמים, אבל הם אף פעם אינם חולים. בטבע ממש, לא אצל חיות מחמד, ולא אצל חיות בגן-חיות שמקבלות אוכל שהוא די מזובל במקרה הטוב. ממש בטבע. כלומר, אם אנחנו חושבים שאנחנו אמורים להיות חולים ולוקחים כמובן מאליו את המצב של החולי, אז יש על מה לדבר - יהיו מזונותיך תרופותיך. ואז נחשוב, אנחנו צריכים תרופות כל הזמן כי אנחנו חולים כל הזמן. זאת גישה די שלילית לחיים הייתי אומר. בואו נעשה מהפך. בואו נגדיר בריאות קודם כל, ובריאות זה - מאה אחוז well being. מאה אחוז תפקוד מבחינה אמוציונאלית, רגשית, חברתית ופיזית. זו הבריאות על סמך ארגון הבריאות העולמי משנות החמישים של המאה שעברה. אם היינו בריאים, ולכך אנחנו שואפים הרי - לא היינו צריכים תרופות. בוודאי ובוודאי לא היינו צריכים שהמזונות שלנו יהיו התרופות שלנו, כי המזון הוא לא התרופה בטבע. מהו המזון בטבע? מה כל בעלי החיים עושים כשהם אוכלים? הם מקבלים אנרגיה וחומרי תזונה. הם לא חושבים על זה בכלל והם אף פעם לא חולים. לכן, המזון הוא לא תרופתם. המזון הוא, אם אנחנו רוצים להתפלסף, המזון הוא מניעתם. כשאוכלים את האוכל על סמך הטבע אנחנו מונעים מחלות, כמו שבטבע קורה. אנחנו לא נלחמים במחלות כל הזמן בראייה מעוותת של חברה חולה וחולנית כמו שלנו.

למה חשוב לי שתהיו מודעים לזה? כדי שתפסיקו לחשוב שהאוכל יציל אתכם מכל דבר. אני אתן לכם הרבה דוגמאות היום איך הוא לא מציל. הוא לא מספיק. הוא חשוב מאד, הוא נדבך מהותי במניעת מחלות ובשמירה על סטאטוס קוו. לשמור על המצב הקיים ולמנוע את החמרתו - זה מה שהמזון הבריא, הבריא באמת על סמך הטבע, עושה. ורובנו אפילו לא אוכלים אותו - גם כשאנחנו מנסים להיות יותר מודעים מבחינה תזונתית אנחנו עדיין לא אוכלים על סמך הטבע, המזון מגיע מתוצרת חקלאית, הקרקע כבר ריקה מתוכן. הדשנים הכימיים לא מאפשרים למינרלים שאולי עוד נמצאים בקרקע להיכנס למזון. חומרי ההדברה מתעופפים לכל עבר. המים המזוהמים חודרים עם המזהמים שלהם לתוך המזון שלנו. גם כשאנחנו אוכלים 100 אחוז מזון אורגני על סמך התקן האורגני המדקדק ביותר בישראל, עדיין אנחנו לא אוכלים מזון טבעי. אנחנו גם אוכלים מזון מאד מאד חסר גיוון. כולם גדלים היום על מלפפונים ועגבניות. זה הסלט, וחסה דהויה, חסרת צבע, לבנה. זה מה שאנחנו עושים בסלטים הישראליים. איזה גיוון יש לנו בחיים? בטבע יש אלפי צמחים ומוצריהם (פירות, זרעים), שבאים כל אחד בעונתו, והגיוון הוא אין סופי. גם אם נאכל לפי הטבע, ככל שאפשר היום בחברה המודרנית המתועשת, זה לא יהיה לפי הטבע באמת. זה עוד יותר מקשה עלינו לשמור על הסטאטוס קוו, לשמור על מניעה, כמו שאמרנו קודם. ואתם, הקהל הנכבד והיקר, של אנשים בעלי השכלה גבוהה, אנשים שאכפת להם, ובאמת באים לפה בשעת צהרים ביום שישי מקסים בשביל לשפר את בריאותם ותזונתם, אנשים כמוכם - מגיע לכם שתהיו יותר בריאים, ושתדעו את האמת כולה, ולא רק את חלקה. ולא תחשבו - אני עכשיו אעשה את הדיאטה שלי והמחלה שלי תיעלם.


 

מדוע דיאטה גורמת לנו להרגיש טוב?

מתי ההרגשה שלי תשתפר בזכות הדיאטה?  למה אנחנו מרגישים יותר טוב כשאנחנו פתאום עוברים לדיאטה מאקרו ביוטית, או לדיאטה של raw food, שיש בארץ כאלה שקוראים לה טבעונאות, הדיאטה של raw. למה אנשים מרגישים שיפור? למה אנשים שפתאום הופכים להיות טבעונים או צמחונים, לפחות בשלב הראשוני מרגישים יותר טוב? זה לא כי המזונות שלהם ריפאו אותם. כמו שאמרנו קודם זה לא המצב, מזונות רק מונעים.

המזונות לא מאפשרים לנו להירפא ממש, אבל ההימנעות ממזונות מסוימים היא זאת שגורמת לנו להרגיש יותר טוב. ושכשאנחנו עושים דיאטה אנחנו בהכרח נמנעים ממאכלים מסוימים. לדוגמא, כמעט כל הדיאטות שהזכרתי נמנעות מגלוטן, ולהרבה אנשים שכבר הייתה מחלה, כבר הרגישו באופן כרוני לא טוב, הסיכוי שלהם סטטיסטית - מכיוון שהם כבר שייכים לקבוצת האוכלוסייה החולה כרונית - הסיכוי הרבה יותר גדול שדווקא אצל אותם אנשים תהיה רגישות לגלוטן. כחמישים אחוז מהאוכלוסייה האירופאית רגישים לגלוטן. אני לא מדבר על צליאק. הרגישות הזאת היא רגישות חיסונית, כשהגוף שלהם נמצא כל הזמן במצב דלקתי. הם נמנעים מהגלוטן, פתאום מרגישים יותר טוב תוך שבוע, תוך שבועיים, והם לא מבינים שזה לא היה בגלל הדיאטה שהם כינו אותה בשם. בבקשה מספיק לכנות דיאטות בשם. שיטת זה ושיטת זו. אלה רק שיטות, אלו דוֹגמות. אנחנו הולכים על פי שיטת הטבע, לא לפי שיטה של בן אדם. אנחנו נמנעים מגלוטן ומרגישים יותר טוב. אנחנו נמנעים מדברי חלב, כמעט כל הדיאטות האלה נמנעות מדברי חלב, מייד הדלקתיות בגוף יורדת. נכון הוא שדברי חלב גורמים לדלקת, את זה רוב האנשים יודעים היום, או מי שלפחות למד קצת על תזונה, יודע שיש חומצה ארכידונית בדברי החלב, או שיש בהם חלבון שגורם לתגובה אלרגנית חזקה ביותר, ולכן כמעט כל מי שנפטר מדברי חלב מרגיש יותר טוב, מבחינה כרונית.

חלבונים זרים לנו תמיד יגרמו לדלקתיות יתר, והחברה שלנו בכללה כל הזמן מדגישה את הנושא של החלבונים כי שוטפים לנו את המוח. החלבונים זה דבר די רעיל לגוף מבחינה של חילוף חומרים. אנחנו צריכים כמות מאד מאד קטנה של חומצות אמינו. למרות זאת, כל הזמן מוכרים לנו דברים עתירי חלבון, כאילו זה יתרון, כאילו זה סיבה לקנות אותם, בעוד שלמעשה הם גורמים לחומציות הגוף, הם גורמים להרעלת הגוף כשאנחנו אוכלים אותם בכמות יתר. ומי שעושה את הדיאטות שמניתי, תמיד מקטין את רמת החלבון שלו, אז ברגע שהוא עושה זאת רמת ההרעלה המיידית של הגוף יורדת. רמת הדלקתיות המיידית יורדת. וגם האלרגיות, שהרבה מזונות שאוכלים אותם כל יום ונמנעים מהם כמו סויה, ותירס, ובוטנים, ומוצרי חלב, ויש אנשים שאצלם הדרים מסוימים, ויש אנשים שאצלם סולניים מסוימים, לא אצל כולם, ובארץ יש אנשים שדווקא השומשום גורם להם לאלרגיות, כי הם אוכלים אותו כל הזמן. כל מזון שהוא עתיר חלבונים, אם אנו אוכלים אותו כל יום - זה בניגוד לטבע. האכילה היומיומית של אותו מזון חושפת את מערכת החיסון שלנו לחלבונים יומיומיים, שבטבע היינו נחשפים אליהם רק באופן עונתי. לכן, כדי להפחית את התגובה החיסונית והדלקתיות בעתיד - רצוי לעשות סבב, כלומר לאכול מזונות חלבוניים כמו קטניות, זרעים, ודגנים בסבב; היום זה, ולמחרת זה, ולמחרת משהו שלישי - וכך אנחנו נמנעים מהתקפה על מערכת החיסון שלנו. אבל יש מזונות חלבוניים שכבר נחשפנו אליהם יותר מדי בעבר. כבר התקפנו. אכלנו סויה כל יום מתוך רצון להימנע מדברי חלב. אבל הסויה גורמת לאותן תופעות שדברי החלב גורמים, אם אוכלים אותם ביומיום וכמעט כולם אוכלים אותם יום יום. אי אפשר להימנע כמעט משמן סויה בכל מוצר מתועש וארוז. הסויה מביאה לייצור "soya-morphine", מורפינים שמשפיעים על תפקוד המוח ועל תפקוד מערכת העיכול ועל עצירויות, כי המורפינים מתחברים לקולטני אופיום בגוף, בדיוק כמו שדברי החלב עושים ובדיוק כמו שהגלוטן עושה. מי שאוכל בוטנים כל יום, וקשה להימנע מבוטנים היום - שוב, שמן בוטנים, מאד זול, מאד נגיש, והבוטנים עצמם - גם הם חלבוניים, ויש בהם הרבה שומן מעופש, כמו בחמאת הבוטנים שאוכלים כל הילדים, נחשפים אליה כל יום, מתמכרים, וסובלים בסופו של דבר מדלקתיות בגוף. אז הנה הדיאטות האלה שאומרות לנו בואו נימנע לרגע מהמזונות האלרגניים - פתאום הדלקת נעלמת! ובהרבה מקרים, פשוט להימנע מדברי חלב וגלוטן, זה כבר גורם לגוף להרגיש כל כך טוב בהשוואה למה שהיה פעם. זה לא אומר שהוא בריא עדיין, הוא לא הבריא. הוא רק נמנע ממזונות אלרגניים, ממזונות דלקתיים או גורמי דלקת, מחלבונים מיותרים, או מהרעלה ספציפית; אנשים שמתחילים לאכול מזון פחות מתועש - שיש בו פחות רעלים, כימיקלים, חומרי צבע, חומרי מאכל, חומרי ריח וטעם - הימנעות מדברים אלה לכשעצמם מספיקה כדי להרגיש מעט יותר טוב, ואפילו באופן משמעותי, בשבועות הראשונים של כל דיאטה. וזה לא כי הדיאטה הצילה אותנו וריפאה אותנו, זה פשוט כי נמנענו ממזונות (רעילים, אלרגניים, דלקתיים או חלבוניים) שבדרך כלל אכלנו הרבה מהם בעבר. זאת האמת וזה ההסבר מדוע מרגישים יותר טוב. השאלה היא מה קורה אחר כך.
 

 

האם דיאטה בריאה מרפאת? 

היו לי המון פציינטים שעשו על דעת עצמם שינויים לטובה - נעשו טבעונים, נעשו מאקרוביוטיים, נעשו טבעונאים (raw-foodists), אבל הבעיות הרפואיות שהיו להם לא חלפו. למשל, אשאל את הקהל שאלה פשוטה, ואני מבקש בכנות שתרימו ידיים, כשאני שואל.  אם למישהו פה יש אחת מהבעיות הבאות: צרבות, התנפחות בטן לפעמים, הרגשה של עומס או של מלאות יתר בבטן מיד אחרי האוכל, הרגשה של מלאות או גזים או התנפחויות בבטן אחרי ארבע שעות מזמן האכילה, בעיות של צואה צפה, או צואה שהיא טיפה ירוקה צהובה וצפה, קצת שלשולים, קצת בחילות או עצירויות, טחורים, גזים - למי שיש בעיה כזאת פה בקהל שירים יד. מה זה אומר? דווקא אתם, אתם! העידית שבעידית, העילית של העילית של מדינת ישראל מבחינה תזונתית, ולכולכם, או לפחות ל - 95 אחוז מכם יש בעיות עיכול.  מה זה אומר? גם האנשים הכי טבעוניים שיכולים להיות סובלים מחוסר בריאות.

מדוע אי אפשר לסמוך על המזון לבדו? כי הבעיות הרפואיות שהיו לנו משנים רבות של התעללות בגוף שלנו, איך אפשר לצפות שכל השנים האלה פתאום ייעלמו כלא היו? מה הציפיות שלנו? בואו נתאם ציפיות, כדי שלא תהיינה אכזבות, ואז אנחנו יכולים בצורה מבוקרת, רגועה, שמחה, פוזיטיבית, לעשות שינויים ונדע למה לצפות, ולעשות גם את הדברים הנכונים, ולהבין יותר לעומק מה הגוף שלנו אומר לנו, מה הוא באמת רוצה. מה קורה בו. אני אתן לכם כמה דוגמאות כדי שתתחילו להבין מהן באמת תרופותיך, שתתחילו להבין שתרופותיך הן לא רק מזונותיך, ואז נעשה סיכום ונראה באמת מה המשפט שצריך להיות במקום "יהיו מזונותיך תרופותיך". עד עכשיו הבנו - "יהיו מזונותיך מניעתך" - זה כבר יותר אמין, יותר אמיתי. קל להבין, נכון? קל לזכור. אבל גם זה לא בדיוק נכון. עוד מעט תבינו למה.


 

"אני יכול לאכול רק בשר, קמח וסוכר לבן"

פציינט בשם מארק רוצה לאכול בריא. באמת רוצה. הילד שלו כבר הפך להיות raw foodist - אוכל רק מזון חי, טרי, לא מבושל, לא מעובד, הכל מהטבע ומהחקלאות. הוא יוצא מדי פעם למסעות ליקוט או למחנות ליקוט כמו שאני עושה, ומרגיש הרבה יותר טוב. ואבא שלו רוצה ללכת אחריו, אבל אבא שלו סובל מהתנפחות בבטן כבר שנים, והוא עסוק מאד. עובד קשה. הרבה נכסים, אין זמן לטפל בעצמו. ומתחיל לדאוג. אני שואל אותו שאלות, כי הוא בא לראותי.
-"מה אתה אוכל?"  
-" ניסיתי לאכול ירקות, אני לא יכול לאכול אותם. אני לא סובל אותם. כבר שנים. הדבר היחידי שאני יכול לאכול זה בשר. ולפעמים גם מזון שלגמרי מתועש, קמח לבן, סוכר לבן, הדברים הטיפוסיים. אלה הדברים היחידים שאני יכול לאכול". זה לא שהוא לא רוצה להשתנות, אבל הוא לא מסוגל. עכשיו, אם הייתי מכריח אותו ללכת בתלם, להיות כמו כולם, להיות רובוט שאוכל בריא, מכריח אותו לאכול טבעוני, טבעונאי, מזון ללא ללא ללא ללא ללא - הייתי הורג אותו. כי הוא לא מסוגל לאכול את זה. הוא באמת רצה וניסה. הרגיש נורא. מערכת העיכול שלו לא סבלה את זה. אבל אם הייתי מישהו שהולך אחרי דוֹגמה של איזו שהיא שיטה, נניח שיטת ויגמור, שהיא על שם גב' ויגמור -  כל שיטה שהיא על שם של מישהו - זה דוֹגמה. הייתי הולך לפי מה שמישהו אמר לפני חמישים שנה או מאה שנה, כגון שיטת שֵלטון, או שיטת ויגמור, או השיטה המאקרוביוטית -  יש כל מיני שיטות. הם המציאו את השיטות שלהם לפני כמאה שנה. הם לא ידעו את מה שאנחנו יודעים היום. הם המציאו שיטה ועד היום אלה שהולכים בעקבותיהם, לא מסתכלים ימינה ולא שמאלה. פשוט בתלם. ולא מבינים למה הם לא מרגישים טוב לפעמים.

אז אותו בחור, מארק, כבר בן 42. עשיתי לו בדיקת צואה. קודם כל בדיקת צואה כי לאור ההיסטוריה שלו וצורת האכילה שלו - מיד חשבתי שאולי יש סיכון לסרטן המעי הגס. ובאמת בדיקת הצואה הראתה שאנזים מסוים שמופיע רק בסרטן המעי הגס עלה אצלו בצורה משמעותית בצואה, וזה אומר שכבר התהליך הסרטני אצלו התחיל. כמובן שהוא כל הזמן אכל מזונות כמו חלבונים מהחי, שגורמים לדלקת כשאוכלים אותם בכמות מופרזת, בהשוואה לרוב האוכלוסיה המערבית, שהיא פשוט כל הזמן עם ריקבון במעיים. וריקבון גורם כל הזמן לאובדן של חומרי הגנה שעוזרים למנוע את סרטן המעי הגס. בטבע זה לא היה קורה! אין סרטן המעי הגס בטבע. אבל הוא אכל רחוק מאוד מהטבע והתופעה התחילה להתפתח אצלו. כמובן שהיה עליו לעזוב את הדיאטה, הוא לא יכול היה להמשיך כך, הרי זה מה שגרם לבעיה. אבל הוא לא יכול היה לזרוק את הדיאטה שלו, ואם הוא היה משנה אותה הוא היה סובל מאד, ואי אפשר לצפות ממישהו שיסבול והוא יחשוב שזה בעצם בריא לו. כי אם הוא סובל זה אומר שהוא מורעל. תזכרו מה שאמרנו, הסבל- צריך לשים לב אליו. אנחנו אף פעם לא צריכים להרגיש יותר גרוע כתוצאה מטיפול כלשהו, באופן עצמאי או אצל מטפל. אף פעם לא מרגישים גרוע כי זה סימן להרעלה, לנזק בגוף שלכם. במיוחד כשמדובר בטיהור רעלים, שניגע בו גם אחר כך.

אחרי הבדיקה עשיתי לו בדיקה אחרת, גם היא בדיקת צואה, כללית, של כל מערכת העיכול. 30 פרמטרים. ומה גילינו? מה שחשדתי כל העת. שהאלסטאזה, זה אנזים מהלבלב שנקרא אלסטאזה, היה מתחת לכל ביקורת, כמות אפסית. וזה הקריטריון החשוב ביותר שמראה אם הלבלב מייצר מיצי עיכול. בבדיקת הצואה ראינו שהוא לא מסוגל להפריש מיצי עיכול ואנזימי עיכול מהלבלב, כולל האנזים שנקרא צלולאזה. צלולאזה זה אנזים שמטרתו לפרק סיבים. הוא לא יכול לפרק סיבים המסכן הזה. מי שלא יכול לפרק סיבים לא יכול לאכול מזון עשיר בסיבים. לכן הוא סבל שנים רבות ולא יכול היה לאכול פירות וירקות, והתחיל לשנוא אותם, והתחיל להתרגל ולהתמכר, לאכול הרבה חלבון מהחי. האם המזונות שלו היו תרופתו? בפירוש לא. הוא היה צריך לקחת תוספת ספציפית באיכות גבוהה של אנזימי לבלב ואז הוא סוף סוף יכול היה להתחיל לאכול מזון יותר בריא. למה הוא פתאום איבד את האלסטאזה שלו? למה הלבלב שלו נפגע? מפני שבמשך שנים רבות הוא התעלל בלבלב. שתה הרבה בירות במסיבות, בפאבים, שתה הרבה יין כשהוא חשב שהיין בריא, כמו שאומרים לכם - הנה, היין בריא, יש בזה אנטי אוקסידנטים. אבל זה אלכוהול! האלכוהול זה קלוריות ריקות מתוכן שמשפיעות בצורות רבות על הפיזיולוגיה, ויש לי הרצאה של שלוש שעות על כל האלמנטים של פחמימות 'ריקות' וקלוריות 'ריקות'. פתאום הוא התחיל לאכול דברים יותר מבריאים ובבדיקת הצואה הבאה שעשיתי לו, של ה - M2PK - הרמה של הסרטן ירדה. ואחרי עוד בדיקה שנה לאחר מכן כבר לא מצאתי יותר פעילות סרטנית במעי הגס. וזה לא רק בזכות הדיאטה, למרות שכמובן הוא גם התחיל לאכול דיאטה יותר טובה, והדלקת, והריקבון במעיים שלו ירד, והפרמנטציה, והגזים, והפגיעה בריריות כולם ירדו, והתאים הצליחו להתרפא.  מערכת החיסון - ותהיו מודעים לכך ש - 70 - 80 אחוזים ממערכת החיסון שלנו נמצאת סביב מערכת העיכול - אפשרה לאיברי העיכול להתגבר על הבעיה; הפעילות הסרטנית ירדה והיא נעלמה כלא הייתה. כל זה בזכות אכילה נכונה שהתאפשרה על ידי אנזימים של לבלב במקרה שלו.


 

בעיות עיכול בקיבה 

יש הרבה מקרים שאצלם הבעיה היא דווקא מחסור במיצי עיכול בקיבה עצמה. מחסור בחומצה הידרוכלורית, מאד מאד נפוץ. כמעט לכל מי שסובל מצרבות, מהתנפחויות אחרי האוכל, זה כי יש להם מחסור בחומצה הידרוכלורית בקיבה. למה? כי הם פגעו בה, התעללו בה במשך שנים כשהם שתו קפה ומוצריו. תה, שיש בו קפאין. כשהם אכלו ושתו אלכוהול ולקחו תרופות במרשם, או תרופות שהן לא במרשם, שאנשים לוקחים כל הזמן, כמו אקמול ואספירין. כל כך הרבה דברים גורמים לנזק, ואפילו סטרס נפשי גבוה גורם לנזק לחומציות הקיבה - כשאתם צריכים את החומצה כדי לעכל - אין לכם מספיק. ולכן יש פרמנטציה בקיבה, היא מתנפחת, מרגישים לא טוב אחרי האוכל, מתחילים גרפסים ומתחילים צרבות. הצרבת היא לא בגלל עודף של חומצה, אלא בגלל מחסור בה. הנה עוד מיתוס שנופץ. אצל כולם יש מחסור, אצל אף אחד אין עודף. מה הטיפול? אחרי שכבר גרמתם נזק במשך שנים רבות לריריות הקיבה, במקרים רבים ריריות הקיבה יהיו עם צלקות. במיוחד כששתיתם נוזלים חמים ביותר במשך שנים, וחום רב נכנס לקיבה, שבה כבר לא מרגישים את הכאב, אבל ריריות הקיבה מרגישות בו. והמזונות המרעילים גם הם בהדרגה גורמים להצטברות של צלקות. וקשה מאד לפעמים להחזיר את המצב לקדמותו. הרסנו דברים, צריך להתמודד עם זאת. צריך להבין את זה, לא לדאוג. יש טיפול גם לזה. יש טבליות של חומצה הידרוכלורית ולוקחים אותה אחרי שלוש בליעות של מזון, ופתאום המצב משתפר. פתאום אין צרבות. אצל הרבה אנשים. צריך אבל לבדוק כל מצב לגופו. אני עכשיו נתתי לכם דוגמה פשוטה, שתבינו, מה מנחה את מערכת העיכול.


 

"היא אכלה נהדר, אבל לא יצאה מהמיטה"

הייתה לי פציינטית בשם אן, עם מערכת חיסון ירודה לחלוטין, כל הזמן במיטה עם עייפות כרונית. היא סבלה גם מ- Lyme disease, תסמונת ליים, והיא נעקצה ע"י קרצייה של צבאים ביערות של צפון ארצות הברית, ובקרציות האלה לפעמים יש טפיל שגורם למחלת הליים, והיא מחלה חשוכת מרפא. אבל אפשר להגיע למצב שהגוף ומערכת החיסון יהיו חזקים מספיק כדי להימנע מהסימפטומים. היו לאן הרבה מאוד בעיות, עשיתי לה בדיקות, והיו לה הרבה אלרגיות למזון והרבה חוסרים תזונתיים שחשובים למערכת החיסון. עוד לפני שהיא באה אלי, היא התחילה לטפל בעצמה בדיאטה טובה. היא אכלה נהדר, אבל לא יצאה מהמיטה. לא הרגישה יותר טוב. התעקשה שזה יעזור לה, וזה לא עזר לה. היא הייתה צריכה את הדחיפה הזאת להימנע מהמזונות האלרגניים שלה. לעשות סדר, שנמשך עד היום, עכשיו, עשרים שנה אחר כך היא האופה הראשית במאפייה שעכשיו סיימתי לבנות, בארצות הברית, היא הראשונה בעולם שהיא עם לחמים היפואלרגניים לחלוטין - ללא סויה, ללא תירס, ללא חיטה, ללא גלוטן, ללא חלב, ללא ביצים, ללא אגוזים, ללא לחם... :)  לחם יש והוא טעים יותר מכל לחם שאכלתם. הוא עשוי מגרגרי חומוס, והוא עשוי מסורגום (סוג של דגן) או מדוחן ומאורז מלא, והוא לחם יותר טעים, יותר טוב. אני מקווה שהוא יגיע יום אחד גם לארץ. אן התחילה להימנע מהמזונות האלרגניים האלה, ועשתה שינויים אחרים בדיאטה ולקחה את התוספות הנכונות לה, ויצאה מהמחלה שלה. והיא טוענת, אני לא רוצה לטעון אף פעם דברים כאלה, היא טוענת שחייה ניצלו בזכות העבודה שהיא עשתה איתי, אני חושב שחייה ניצלו כי היא עשתה את הדברים הנכונים עבור גופה, מעבר למזון הבריא, הטוב ביותר שיש, שקיים.
 

תופעות מרכזיות ותופעות לוואי 

פציינטים באים עם בעיות של לחץ דם. הם עושים את כל הדיאטות, הם אוכלים את המזון הכי טוב בעולם, ועדיין יש להם לחץ דם גבוה. הם מנסים להיפטר מהתרופות, והתרופות זה אחד הדברים הקשים ביותר לגוף. גם התרופות שהן לא במרשם. הן הכי רעילות שיש, כי אנשים לוקחים אותן לטווח ארוך, לאורך זמן. התרופות האלה מסתירות את הממצאים הכרוניים שלנו. והנה אדם שיש לו בעיה עם לחץ דם גבוה, הוא מנסה להיפטר מהתרופות, והוא לאט לאט ובהדרגה נפטר מהן, תוך חודש הוא כבר לא לוקח אותן והמצב קצת משתפר, אך עדיין יש לו לחץ דם גבוה. אחרי כמה חודשים הוא מתייאש, הוא הולך לרופא שלו שמפחיד אותו - "לחץ הדם שלך עדיין גבוה, אתה חייב לחזור לתרופות!" - והוא חוזר באופן ממושמע לתרופות, וזהו, לכל חייו הוא לא יאכל בריא וימשיך להרעיל את עצמו, המחלות שלו יהפכו להיות כרוניות וחדשות יבואו. מחלות וגם תרופות, ללא סוף. בעצם זה גזר דין לכל החיים. וכמובן עם תופעות הלוואי שלהן, שאני קורא להן התופעות המרכזיות. לכל סם במרשם יש תופעות מרכזיות שהן תמיד רעל, ותופעות הלוואי הן שיפור בסימפטומים מסוימים - אלה הן תופעות הלוואי האמיתיות. ויש מזל למי שחווה את התופעות המרכזיות, שמרגיש אותן, את ההרעלה. כי אז הוא מחפש דברים אחרים, פחות מרעילים. אבל מה לגבי מי שכבר לקח תרופות במשך הרבה זמן, ורוצה לשפר את הבריאות - מה נעשה?
 

לחץ דם גבוה

במקרה של פציינט בשם ארט שהיה לו לחץ דם גבוה, אחרי שהוא כבר עשה את הדיאטה, את התזונה, ואכל רק במסעדה שלי, שהיא הכי בריאה בעולם, לא רק הכי אקולוגית, עשה את כל הדברים שהיה צריך לעשות, אפילו לקח תוספי תזונה, לקח מגנזיום גליצינאט - זה מאד חשוב להרגיע את השרירים של העורקים. זהו מגנזיום איכותי ביותר שנספג 90, 95 אחוז. המגנזיום גליצינאט הזה לא עזר מספיק. הוא הרגיש יותר טוב, הייתה לו יותר אנרגיה, כי מגנזיום זה חשוב מאד ליצירת אנרגיה, המוח שלו תפקד יותר טוב, אבל לחץ הדם לא ירד. הוא עשה את כל הדברים כדי לשפר את החומציות של הגוף, כי גם החומציות משפיעה על לחץ הדם; אכילת יתר של חלבונים ומזונות ריקים מתוכן מובילה לעלייה בחומציות ברקמות, ואז סידן מצטבר בכלי הדם וגורם להם לאבד את גמישותם, מה שמביא ללחץ דם גבוה. הוא עשה מה שהיה יכול גם בתחום הזה, גם בנושא הזה, תדרכתי אותו מה לעשות. למרות זאת לחץ הדם נשאר, עד שעשינו לו בדיקת שתן של מתכות כבדות. בדיקת שיער היא לא מהימנה (דווקא אצל אנשים הסובלים ממחלות של חוסר אנרגיה אין לרקמות האנרגיה הדרושה כדי להוביל את המתכות הכבדות לזקיק השיער). בבדיקת שתן כפולה לפני ואחרי נטילת חומר פרובוקציה שעוזר להוציא את המתכות הכבדות מהרקמות, רואים את ההפרש בין התוצאות (ההפרש מראה מה מגיע מהרקמות), ואצלו הייתה ברקמות כמות גבוהה מאד של מתכות כבדות, שגם הן ידועות כגורמות לעלייה בלחץ דם. רק אחרי שעשינו תוכנית שלמה, פרוטוקול שלם של ניקוי מתכות כבדות שלקח כששה עד תשעה חודשים - ויש אנשים שצריכים שנה שלמה כדי להיפטר ממתכות כבדות באופן בטוח ומבוקר, שלא גורם לנזק (תזכרו, אנחנו מדברים על נזק של שנים רבות שאנחנו מנסים להפוך אותו) - אחרי שישה עד תשעה חודשים לחץ הדם שלו התחיל לרדת. סוף סוף. האם מזונותיו היו תרופותיו? לא. אתם מתחילים להבין את הפואנטה.


 

פגיעה בכלי הדם 

אדם שיש לו כלי דם שבריריים, כלומר יש לו סיכון בתוך הגוף שכלי דם נפגעו ויש מחסור בחמצן, במזון לתאים ויש מחסור בהעברה של חומרי פסולת החוצה מהגוף, כי אין מספיק דם שמגיע לתאים במקומות מסוימים בגוף, נניח במוח, איך יודעים זאת רק מההסתכלות על העור שלו? יש לו המנגיומות סניליות -  נקודות אדומות על הגוף, בכל מיני מקומות, לפעמים אפילו שלפוחיות אדומות שגדלות על הגוף - זה מאד נפוץ. אני לא אשאל אתכם, לא אבקש להרים ידיים, אבל אני בטוח שלפחות ל - 70 אחוז מכם כבר יש נקודות אדומות שנמצאות במקומות מסוימים בגוף, אפילו לצעירים שביניכם. פעם זו הייתה בעיה של זקנים בלבד, לכן קראו לזה המנגיומות סניליות. היום זה כבר לא אצל סנילים, היום אפילו אצל צעירים בני 15, אני רואה הרבה מאד את הנקודות האדומות האלה שמעידות על שבריריות של כלי הדם.  מה גרם לזה? הדיאטה שלהם. הם אכלו הרבה סוכרים. כמו סוכר לבן, אבל יותר גרוע - הם אכלו הרבה מיצים מפירות עתירי פרוקטוזה. הם אכלו סירופים של מייפל, של תירס, כי זה בתוך המזון המתועש. סירופ תירס, fructose corn syrup high, כל מזון שיש בו פרוקטוזה בכמות גדולה, בלי הסיבים זה לא כמו בטבע. בטבע יש פירות שלמים, עם הסיבים שלהם, עם כל החומרים האחרים שבהם, הכוללים פרוקטוזה. אז לאכול פרוקטוזה מרוכזת? סירופ מייפל, סירופ אגבה, סירופ יאקון, כל הסירופים האלה, הממתיקים האלה - אנחנו חושבים שזה טבעי כי זה פרוקטוזה. אבל הכבד לא עומד בנטל, ולכן הפרוקטוזה, במקום שהיא תעבור בכבד המרה לגלוקוזה, עוברת למחזור הדם, ושם היא הרבה יותר מזיקה לתאים העוטפים את צינוריות הדם. הרבה יותר מזיקה להם מהגלוקוזה (שמזיקה לתאים אלה אצל אנשים עם רמה גבוהה של סוכר בדם). הפרוקטוזה גורמת בתוך התאים לייצור רדיקלים חופשיים, הידועים כמאיצי הזדקנות, והרדיקלים החופשיים האלה הורסים את התאים של כלי הדם. אז אנחנו מתחילים לסבול מבעיות כלי דם ולב ונזק לנימים. על אכילה של כמה שנים מדובר פה? תחשבו, כמה שנים כבר אכלתם מזונות ממותקים וחשבתם שהם בריאים כי זה מייפל, כי זה מהטבע, אבל בטבע ראיתם עץ מייפל? טעמתם את הנוזל שיוצא ממנו במשך כשבועיים בכל שנה? רק באותם שבועיים אפשר לשתות אותו, והטעם שלו כמעט כמו מים. צריך לבשל אותו עד שיתרכז פי שלושים עד ארבעים - עלייה בריכוז הסוכרים - ורק אז הוא נעשה כל כך מתוק. סירופ אגבה, שכולם חושבים שזה מזון בריאות, גם הוא ממתיק המכיל הרבה מאוד פרוקטוזה. אפילו יותר מה- high fructose corn syrup (סירופ תירס עשיר פרוקטוז). לכן סירופ אגבה הורס את כלי הדם, מזקין לנו את העור, גורם לקמטים, והורס את התזונה של התאים שלנו. למה לא אוכלים כמו בטבע, את הפרי בשלמותו? גם אם רוצים לשים אותו בבלנדר, כל מה שהיה בו - עדיין נמצא בו.

אותו אדם עם כל הנקודות האדומות שיש לו, כמו לכל כך הרבה אחרים, פשוט צריך להיות מודע לכך שהוא צריך עכשיו לעשות שינוי. הוא צריך עכשיו להפסיק לעשות דברים שהורסים את כלי הדם, אפילו אם שכנעו אותו יצרני מזון טבעי מסוימים, לחשוב שהמזון שלו היה בריא וטבעי. יש עוד הרבה גורמים, דרך אגב, שהורסים את כלי הדם, אבל דיאטת בריאות אמיתית, לפי חוקי הטבע, תעצור את תהליך ההרס.  הנזק שכבר קיים בתוך הגוף - יישאר.  הנקודה האדומה שכבר קיימת על העור - גם היא תישאר; היא לא תיעלם, אלא אם כן מישהו מטפל בזה. אבל אפשר למנוע החמרה, כלומר היווצרות נגעים אדומים חדשים או צמיחתם.


 

כבד שומני 

יש כיום הרבה מאוד נשים וגם גברים שסובלים מכבד שומני. אני רואה זאת לעיתים תכופות בזמן שאני מטפל בבליטות עור, שומות, כתמי עור ונגעי עור אחרים - להרבה אנשים יש נקודות לבנות (קסנטומות) ליד העיניים. יותר אצל נשים אבל היום גם אצל גברים. אלה נקודות לבנות-צהבהבות, המופיעות מסביב לעין, לעיתים קרובות בין העין לאף, ואין דרך להוריד אותן בצורה סבירה בטיפול קוסמטי או בניתוח. אני מוריד אותן בשיטה טבעית שאינה כרוכה בצלקות או בניתוח, אבל חשוב מאד שאנשים יידעו שהסיבה להתפתחות הקסנטומות היא כבד שומני ופגיעה בחילוף החומרים של שומנים בכבד.

כבד שומני הוא הצטברות של שומנים בתוך הצינוריות של מיץ המרה בכבד ומחוץ להן, וכתוצאה מכך מיצי המרה, נעשים מאד סמיכים במקום שיהיו נוזליים. ומכיוון שהם גורמים להפרעה כימית, לגירוי (כלומר דלקת), הם גם גורמים בהדרגה להצטלקות של הצינוריות האלה, עד שיום אחד מתפתחת סתימה מלאה או חלקית, הכבד נעשה סתום לפחות בחלק מהצינוריות האלה ואז אפשר לראות באולטרא סאונד (בבדיקה אולטראסונית),  את ההצטברות השומנית האוטמת את הכבד. זהו המצב הקיצוני, שלא רבים מגיעים אליו, אבל המון אנשים סובלים לפחות מההתחלה של התהליך, וכל עוד יש להם כבד שומני הם לא יעכלו שומנים כמו שצריך כי מיצי המרה לא יעשו את העבודה שלהם (שהיא להפוך את השומנים במערכת העיכול לתחליב מומס מים שניתן לספוג אותו), ואז הם סובלים ממחסור תזונתי - לא חשוב עד כמה בריא המזון שלהם. דווקא אנשים שרוצים לאכול בריא ומפסיקים לאכול שומן (רבים מהם מפסיקים לאכול שומן לכשבוע, עושים צום וכדומה), הם גורמים דווקא למיצי המרה שהם כבר סמיכים למדי - להתעבות עוד יותר ולהתייבש בצינוריות, ואז יש סתימה הפוגעת בהפרשת מיצי מרה והם לא יכולים לסבול לאכול שומנים יותר כי הם לא מעכלים אותם. הם אוכלים הרבה שומנים כשהם משתוקקים להם, והם מרגישים לא טוב כשהם אוכלים אותם ואז הם מסיקים שאסור להם לאכול שומנים. אבל שומנים הם חשובים לבריאות. אנחנו צריכים שומנים בשביל כל הדברים שמומסים בהם, בשביל כל הוויטמינים המומסים בהם, ובשביל האנרגיה, וגם כדי לייצר מספיק כולסטרול, שהוא חשוב לבריאות. על מנת לייצר הורמוני סטרס והורמוני סקס, חייבים לייצר מספיק כולסטרול, שהוא גם המקור לוויטמין D, והאנשים האלה, דווקא כי הם החליטו לאכול בריא, הפסיקו לחלוטין לאכול שומן, והכבד השומני נעשה יותר גרוע, החמיר.
 

כל השומנים רעים?

אתם מבינים עכשיו למה זה לפעמים טוב להיות יותר ביקורתיים כלפי מה שאתם שומעים. לראות שלפעמים אפשר לגרום נזק, כשהולכים מקיצוניות לקיצוניות. לא להחליט - "אני מפסיקה עכשיו את כל השומנים כי זה משמין אותי". יש שומנים בריאים. יש שומנים טובים. אנחנו זקוקים להם. אנחנו זקוקים, לדוגמה, לשומנים שבאים משמן הקוקוס. אנחנו זקוקים לשומנים שבאים מאבוקדו, מהזית. אנחנו צריכים יותר שומנים היום יותר מאשר אי פעם, כי השומנים נחוצים למערכת העיכול הפגועה שלנו, למערכת החיסון הירודה שלנו, למערכת ניקוי הרעלים העמוסה לעייפה. אנחנו גם צריכים שומנים שימנעו דלקתיות יתר, כמו שומני אומגה 3 מהצומח שהם יציבים. אם הם לא יציבים הם גורמים לעיפוש. אני לא ממליץ על אומגה 3 משמן דגים מכיוון שהוא מעופש, ואני לא ממליץ על שמן דגים כי גם אם יגידו לכם שהוא נקי - הוא לא באמת נקי, כי היצרנים יכולים לבדוק רק עד ריכוז רעלים של 15 parts per million או במקרים מסוימים עד 5 parts per million. חמישה חלקים מתוך מיליון. ומה קורה אם זה ארבע חלקים למיליון? האם אתם רוצים הרעלת כספית ברמה של ארבע חלקים למיליון, כל יום לתוספת מזון? בהחלט לא. זוהי דוגמה לכך שדברים שעוזרים לכם באופן ארעי עשויים להזיק לכם לטווח ארוך. אז אנשים עם כבד שומני צריכים תוכנית מיוחדת לדלל את מיצי המרה ולשפר את הכבד השומני ואז הם יכולים לעכל שומנים ובאמת להבריא ולהרגיש יותר טוב! שוב דוגמה ניצחת לכך שאכילה בריאה לפעמים אינה עוזרת, ולפעמים אפילו מזיקה, במקרים מסוימים.  אם אתם רוצים לשפר את ספיגת הנוטריאנטים (Nutrients) שבמזונכם, שהם לא רק ויטמינים, אלא גם מינרלים ויסודות קורט, סיבים, פיטונוטריאנטים (Phytonutrients) מסוגים שונים, כימיקלים רבים שאיש אינו יודע את שמם עדיין - חייבים לא רק לחזור אחורנית לטבע אלא גם לעשות שינויים מהותיים כדי לשפר את הנזק שגרמנו לעצמנו במשך שנים רבות.


 

התקפי חרדה 

באים אליי פציינטים עם חרדות. דווקא אנשים עם חרדות הם אנשים שניסו הכל. עשו המון שינויים בדיאטות, מכיוון זה לכיוון זה, ובצדק - הם מבינים שהם לא רוצים להמשיך עם תרופות נגד חרדות, כי זה מרעיל להם את המוח. הם רוצים משהו יותר טוב. מנסים, מנסים, אבל מה? יש להם מחסור פשוט במגנזיום. היו לי כמה פציינטים שהיו על סף אשפוז בגלל Panic Attack - התקפה של פאניקה כל כך חזקה שהם הרגישו שהם הולכים למות - הם האמינו שהם הולכים למות. התקפת פאניקה נוראית, פי עשר יותר מחרדות טיפוסיות. כל מה שהייתי צריך לתת להם זה מגנזיום גליצינאט (Mag Glycinate) שתי טבליות כל שעה, והבעיה חלפה. זה קורה הרבה, כי המחסור במגנזיום בימינו הוא מגפה, גם כשהתזונה בריאה. אבל לא אצל כל הפציינטים המגנזיום יעזור, כי יש גם דברים אחרים שגורמים לפאניקה.  אתם מתחילים להבין שיש פה הסתכלות גם על התזונה שלכם מבחינה של - מהם החסרונות המצטברים במינרלים, בוויטמינים? האם אפשר להיות בריאים רק מ"מזונותיך"?


 

דברים נוספים שמשפיעים על התזונה 

מה עוד משפיע על התזונה?  בואו נגדיר את התזונה כרגע לא כמזונות. התזונה היא לא מזונות. התזונה היא כל דבר שמשפיע על הביוכימיה של התא - מה שמתרחש בתוך התא. מהי התזונה שבתא, מהם המינרלים, הוויטמינים שבו. מהן הפעילויות המטבוליות בתוך התא, יש עשרות אלפי תהליכים מטבוליים (של חילוף חומרים) המתרחשים בגוף, כל הזמן ובכל תא. מהי תזונת התא? מה משפיע על תזונת התא? רק המזון שאנו אוכלים? לא! גם תוספי התזונה שאנחנו לוקחים, גם השהייה בשמש, אמבטיית שמש היא תזונה לתא. אנחנו מקבלים ויטמין D מהשמש, שהוא חיוני מאד לבריאות, מונע את סרטן העור המסוכן מלנומה. חשיפה לשמש במינון מבוקר, בשעת הצהריים היא הזמן הכי טוב לייצר ויטמין D, זאת אומרת במשך 10, 15 דקות מכל צד, כשהשמש נמצאת למעלה בזווית שבה הקרניים מסוגלות לייצר ויטמין D.  כשמייצרים ויטמין D באמבטיית שמש אנחנו משפיעים באופן ישיר על חילוף החומרים של התא. לכן, אמבטיית שמש זו תזונה. לא מדובר רק ב"מזונותיך", אלא בדברים שבטבע היינו עושים בלי לחשוב בכלל. בטבע היינו חשופים לשמש והשמש הייתה חברה שלנו. היום הפכנו אותה לאויב, ובגלל זה יש מגיפה של סרטן עור מסוג המלנומה, כפי שמעולם לא הייתה.

מחשבות, גישה חיובית - גם הן משפיעות על תזונת התא. כל פעם שאתם במצב של לחץ וסטרס, אתם משפיעים באופן ישיר על מערכת העצבים הסימפתטית, שגורמת לשינוי גדול מאד בתהליך חילוף החומרים. כתוצאה מכך אתם מייצרים הרבה יותר חומצות והרבה יותר רדיקלים חופשיים והורסים את הבריאות. אז מתח נפשי ודאי וודאי משפיע על תזונת התא.

נשימה נכונה - משפיעה או לא משפיעה על תזונת התא? איך היא משפיעה? חמצן משפיע, נכון, אבל מעבר לחמצן? הוצאה או הפרשה של דו תחמוצת הפחמן. מעבר לזה? אנשים לא מודעים לכך שנשימה נכונה היא מהסרעפת ולא מהצלעות, ולא מעצמות הבריח, ולא מהשרירים העליונים שמסביב לצוואר. נשימה נכונה מהסרעפת עוזרת לתהליך טיהור הרעלים כי היא כל הזמן דוחפת רעלים דרך הווריד האזיגוטי, שהוא החלק הסופי של איברי הלימפה. וכל עוד אנחנו לא מאפשרים ללימפה להשתחרר למחזור הדם הרעלים נחסמים בכל מערכת הלימפה. הנשימה הנכונה חשובה מאד להיפטרות מפסולת ולכן היא קשורה באופן ישיר לבריאות התא ולתזונתו.
פעילות פיזית, הליכה, פעילות מתונה, תנועה יומיומית - גם הם חשובים לתזונת התא. לא מדובר פה על מכוני כושר שהם דווקא מזיקים לבריאות. כי הסביבה מאד רעילה במכוני כושר. עדיף שתלכו באחו, או שתלכו בחוצות גבעתיים, בפארק הלאומי של רמת גן. תסתובבו קצת בהליכה נעימה, זה דוחף את מערכת הלימפה כלפי הווריד האזיגוטי וכלפי מערכת הניקוז ותוכלו להפחית את רמת הרעלים בגוף שמשפיעה על תזונת התא.

 

הצטברות רעלים 

חשוב מאד לבריאות התא שנעשה פעילויות ספציפיות על מנת להיפטר מרעלים שהצטברו במשך שנים רבות בתוך הרקמות. מי שאומר - אני אוכל בריא, וחושב שהוא נפטר מרעלים - כדאי לו לחשוב שנית. כל עוד אלמנט אחד מתהליך ניקוי הרעלים לא התממש - התהליך נפסק ונעצר. זה כמו גלגל ענק, אי אפשר להיות במקום אחד לפני שהיינו במקום שלפניו. אי אפשר לעשות את כל הסיבוב אם יש חסימה באחד מהמקומות. רוב האנשים חושבים שעל ידי אכילה נכונה הם מטהרים את הגוף מרעלים, בזמן שהם עדיין נחשפים לרעלים מהסביבה, מהמים, מהאוויר, ולא מנקים את הסביבה שלהם, ונחשפים לרעלים שבאים ממיקוטוקסינים, רעלים שבאים מפטריות, ורעלים שבאים מחיידקים, ורעלים שבאים מהסתימות שיש בהן אמלגם - הסתימות של הכספית, שעשויות 50 אחוז כספית. ואיך אפשר להיפטר מרעלים, כשרעלים עדיין נכנסים לגוף?! זה נכון שאנחנו מרגישים יותר טוב עם האכילה הנכונה - נכון, אמרנו, פחות דלקת, פחות אלרגיות, פחות חלבונים, פחות רעלים נכנסים והכבד קצת משוחרר מהנטל. לכן יש יותר אנרגיה, מערכת החיסון נושמת לרווחה קמעה, אבל הרעלים עדיין בפנים (רקמות), כי אי אפשר לשחרר אותם כל עוד רעלים חדשים נכנסים. לכן יצרתי תוכנית של 90 יום לטיהור אפקטיבי של רעלים שהצטברו ברקמות.  התוכנית קודם כל מונעת מרעלים להמשיך לחדור לגופנו.  לדוגמה,  כל רופא שיניים הוליסטי יאמר לכם כמה רעלים מגיעים למחזור הדם מהפה בלבד. והרי הפה הוא רק חלק קטן ממערכת העיכול!


 

סוכרת

אנשים רבים מפתחים סוכרת למבוגרים, שלאחרונה הפכה למגיפה בארצות הברית וגם בארץ. ניתן לעצור אותה תוך שישה שבועות  (יש לי הרבה פציינטים חולי סוכרת שהם כבר לא חולי סוכרת, אי אפשר לאבחן אותם אפילו), לא בזכות המזון בלבד, למרות שהם אכלו מזון בריא - הם התחילו לאכול רק במסעדה הבריאה שלי, שלוש פעמים ביום. כשהפציינט אכל מזון בריא - עדיין לא עברה לו הסוכרת. היא השתפרה, הוא יכול היה להוריד את המינון של התרופות - המטפורמין (Metformin), והגלוקופאג' (Glucophage). ירד בהדרגה עד שבסוף הוא הפסיק עם התרופות לחלוטין והסוכר עדיין היה גבוה, אבל הרבה יותר טוב מקודם.

מה כן עזר לו? המסעדה לא עזרה לו מספיק. מה שכן עזר לו זה להתחיל לתת לגוף את כל החומרים הנחוצים לשיפור חילוף החומרים של סוכרים בגוף ולשיפור הפעילות של האינסולין מול הקולטנים שלו. יש כל מיני מינרלים ויסודות קורט וחומרים טבעיים כמו חומצה קרנוסית (carnosic acid), שעוזרים למנוע את הנזק שנגרם גם לכלי הדם וגם לתאים עצמם כתוצאה מאכילה של סוכרים במשך שנים רבות, וזה בעצם מונע את תהליך ההזדקנות. כשהוא התחיל לקחת את תוספי התזונה האלה, במיוחד את המינרלים, וגם תוספות ספציפיות שעוזרות באופן ישיר לאינסולין לעשות את העבודה שלו באופן יותר יעיל - אז הוא נרפא מהסוכרת שלו. ואנשים שיש להם סינדרום X,  שזה נקרא סינדרום מטבולי (Metabolic syndrome), זה מצב שהרופאים בארץ עדיין בקושי שמעו עליו. בארצות הברית אנחנו כבר עובדים עם סינדרום מטבולי עשרים שנה, והוא הרבה יותר נפוץ מסוכרת (diabetes). בארצות הברית יש כ - 45 מיליון אנשים שסובלים מהסינדרום הזה, והסימפטום הראשון בהרבה מקרים הוא התקף לב. זה מצב טרום סוכרתי הכולל עליה בלחץ דם, טריגליצרידים גבוהים, שומן בטני, כלומר יש להם גלגל כזה באמצע, כל היתר עדיין רזה, והתחלה של עלייה ברמת הסוכר ופגיעה בקולטני האינסולין. מחלה שמאוד קל להיפטר ממנה. דווקא שם הדיאטה עוזרת יופי, והאכילה הנכונה מספיקה. אבל גם הם סובלים ממחסורים מסוגים שונים, וברגע שהם מטופלים באופן מקצועי, מעבר לדיאטה - הם משתפרים בדרכים שונות ומתרחקים עוד יותר מהמחלה.


 

מחסור תזונתי 

עברנו על הרבה מחלות שמשפיעות כמעט על כולם. אני לא אזכיר אפילו את הסרטן שאפשר לאבחן אותו ואת הגורמים לו ולטפל בעזרת מוצרים שמשפרים את מערכת החיסון בצורה משמעותית ביותר, גם טבעיים. לכן, מה הן תרופותיך? אם אתה חולה - אתה צריך תרופה. המזון הוא לא מספיק, המזון הוא בסיס, הוא התחלה, הוא חשוב, הוא מהותי, הוא קריטי, הכרחי. אני לא מזלזל בו בכלל. אבל אנחנו צריכים תיאום ציפיות ואנחנו צריכים אחריות למה שאנחנו טוענים. לא להגיד דברים סתם בעלמא. לא סתם להבטיח הבטחות אלא להגיד למישהו - אם אתה רוצה לבדוק מה באמת הבריאות שלך, מה באמת קורה אצלך בתוך התא - אתה צריך להיות פרטנר שקול בדעתך ולא רק ללכת מקיצוניות של תזונה אחת לקיצוניות שנייה ולפעמים לגרום נזק לטווח ארוך, אפילו אם רוב האנשים באמת משתפרים בתזונה בריאה -  אין שום ספק, זה חשוב מאד - כי יש להם יותר מזון, יש להם פחות דלקת, יש להם יותר ספיגה.  אבל אם יש להם בעיות בעיכול - אנחנו מנינו רק חלק קטן מהן. יש לי הרצאה של שלוש שעות רק על חצי ממערכת העיכול, ועוד שלוש שעות על החצי השני. אם אנחנו באמת רוצים לשפר את בריאותנו אנחנו צריכים הסתכלות יותר רחבה. ולכן, אולי המשפט צריך להיות, לא "יהיו מזונותיך תרופותיך" כמו שאמרנו קודם, אפשר אולי "יהיו מזונותיך מניעתך" - אבל גם זה לא נכון, כי צריך גם תוספות מזון כדי למנוע מחלות מחוסרים תזונתיים, מכיוון שהיום אפילו המזון הטוב ביותר הוא לא מזון מהטבע, כמו שאמרנו קודם. הקרקע איבדה את חיוניותה, הצמחים - מגדלים אותם בכוח, איפה שהחקלאים רוצים, לא איפה שהצמחים רוצים לגדול. עם כל חומרי ההדברה וההרעלה אנחנו צריכים עוד יותר חומרי מזון, ממה שאנו מקבלים בדיאטה הבריאה ביותר.


 

טיהור רעלים דורש מזון ותוספות 

אי אפשר לנקות רעלים מהגוף באופן יעיל וללא סיכון דרך צום, כי בצום אין את חומרי התזונה הנחוצים ביותר כדי להיפטר מהרעלים, ולנטרל אותם. חייבים לקבל מזון מזין כמעט כל יום. בטבע אין צום. אין בטבע בעל חיים שצם. הם לא צמים, הם אוכלים כל הזמן מה שיש. ויש הרבה מה לאכול בטבע. הצום יכול לעזור בהתחלה, לימים ספורים (כל עוד יש בכבד חומרי מזון הנחוצים לכך, וגם בזכות היתרונות שמנינו קודם בהקשר עם דיאטות "בריאות"), אבל לטווח ארוך - נטרול הרעלים בכבד מפסיק לאחר מספר ימים, ואז רעלים רבים שהצטברו במשך שנים ברקמות השומניות (כי שם רוב הרעלים מומסי השומן מצטברים) מתחילים להשתחרר בכמות גדולה (בגלל הצום הגורם לשריפת שומנים), והכבד אינו מסוגל לנטרל אותם. קודם הם היו בשומן התת - עורי, שם הם לא גרמו להרבה נזק.  במקום זאת, הם מתחילים להתרכז במוח, וגורמים לקשרים קוולנטיים שמאפיינים את מחלות ניוון המוח.  צריך להיזהר! אנחנו עושים מאמץ לעשות משהו טוב, ואנחנו גורמים לנזק בלתי הפיך. זה טוב לנקות רעלים אבל צריך לעשות את זה בצורה מדעית. צומות זה לא דבר מדעי, זה דבר מסורתי. זה דבר שלמדנו ממישהו אחר שהטיף לזה - לפני חמישים שנה, לפני מאה-מאתיים שנה (כשהסביבה והמזון היו הרבה יותר נקיים). אולי היו הצלחות אפילו לפני עשר שנים - אבל באיזה מחיר? (גדולי ההיגיינה הטבעית סבלו מניוון מוחי בגיל יחסית צעיר). יש דרכים מדעיות, מוכחות קלינית שהן מנקות רעלים בצורה אמיתית, למשך זמן ארוך מספיק כדי להביא תועלת אמיתית. זה לוקח הרבה מאוד זמן לנקות רעלים באופן יעיל וללא סיכון. אם מנסים לעשות ניקוי במשך שבוע שבועיים, זהו רק מיחזור של הרעלים, רק שהפעם הם נכנסים למקומות יותר קריטיים בגוף. תאכלו כל יום ותיהנו מהאוכל, רק שיהיה אוכל בריא, ואל תעשו דברים קיצוניים עד שאתם מבינים מה אתם עושים.


 

מהי מניעתך? 

אם כך, מזונותיך הם לא מניעתך. מה הם כן מניעתך? מזונותיך והתוספות האיכותיות שלך, הם מניעתך. זה מובן? צריך גם תוספי תזונה כדי למנוע מחלות היום, כי המזון עצמו ריק מתוכן. לדוגמה, כל המוצרים ממשפחת המצליבים, הכרוב, הכרובית - היו פעם עתירי חומרים תזונתיים, עתירי נוטריאנטים. והיום הם חסרים. בגלל ההכלאה הגנטית, עוד דבר פרי החקלאות המודרנית, אנחנו לא מקבלים מהם את האינדולים, אינדול 3 קרבינול, מוצר מאד חשוב, כימיקל מאד חשוב שהיה עוזר לנו באופן טבעי להימנע מסרטן, ובאופן טבעי היה מונע מהווירוסים שלנו להתפתח על חשבוננו. אפשר את המוצר הזה לקחת גם כתוספת מזון, אינדול 3 קרבינול, ומי שלוקח אותו - פתאום הווירוסים מפסיקים להשתכפל אצלם בגוף. פתאום ההרפס נעלם. יש לי מאות פציינטים שכבר אין להם הרפס, בגלל החומר הזה. Meta I3C. הם לוקחים מוצר כזה פשוט, והוא בא במקום מה שהם לא מקבלים במזון, כי פעם הוא היה באוכל שלנו. לכן מזונותיך ותוספותיך - הם מניעתך.  המזונות והתוספות - הם ביחד המניעה.


 

איזון ההורמונים 

אבל מה כן יהיו תרופותיך? תרופותיך זה כבר מושג הרבה יותר מורכב. זה כולל את מזונותיך; את התוספים האיכותיים, הטבעיים שאתה לוקח; את הפעילויות שלך, לדוגמה אמבטיית השמש והתנועה שהזכרנו קודם; וגם את שיפור התפקוד שלך - שכולל את הנושאים של חומצת הקיבה ומיצי הלבלב שכבר דיברנו עליהם, וגם את איזון ההורמונים.

הפקת ההורמונים ונטרולם על ידי הכבד חשובים לבריאותנו (הורמונים נחשבים כרעל בכבד) - הרי לרוב האוכלוסייה היום יש חשש מסרטן שד, סרטן הרחם, סרטן צוואר הרחם, השחלות והפרוסטאטה - מדוע? כי אנו אוכלוסייה שאיבדה את האיזון ההורמונאלי שלה. אנחנו בטוחים שאכילה נכונה תהיה מספיק טובה לנו, אבל ההורמונים עדיין לא מאוזנים כי: א. רמת הסטרס בחברה המודרנית גבוהה מאוד לאורך זמן ומשפיעה על איזון ההורמונים באופן משמעותי ביותר, וחלק מאיתנו אינו מסוגל מבחינה גנטית לנטרל את הורמוני הסטרס בצורה סבירה.  ב.  נשים רבות וגם גברים מסוימים אינם מסוגלים מסיבות גנטיות ואחרות, לנטרל בצורה סבירה את האסטרוגן המסוכן.  ג. החלק שאינו גנטי (שנקרא האלמנט האפי-גנטי - epigenetics) הוא הרבה יותר חשוב - למה אנו נחשפים ומה אנחנו אוכלים. אם אנחנו אוכלים חומרי הדברה ופלסטיקים שיש בהם חקייני הורמונים והם מעוותים לנו את ההורמונים בגוף, הם מעלים לנו את הסיכוי לסרטן הפרוסטטה ולסרטנים הנשיים שמניתי קודם. זוהי בעיה נפוצה מאוד, ואותו תוסף, ה - Meta I3C עוזר מאד לגוף לנטרל את האסטרוגן הרעיל שגורם לסרטן. זה כמובן גם משפיע על נשים שיש להן בעיות בצפיפות העצם, כי גם להן יש בעיות הורמונאליות.  אז שוב, החומר meta I3C, וגם חומר אחר בשם קלציום די- גלוקרט, שניהם מקטינים את הסיכון ההורמונאלי ולכן הם מתאימים לשימוש במקום הסם במרשם, טמוקסיפן (tamoxifen).

אגב, הטמוקסיפן מעולם לא אושר מדעית לשימוש כמניעה לסרטן, כי הוא מאד רעיל. אבל בארצות הברית, מכיוון שחברות התרופות חוגגות על חשבון האוכלוסייה, ובארץ הולכים כעוורים אחרי ארצות הברית, החליטו להשתמש בטמוקסיפן כמניעה לסרטן, למרות שהוא לא הוכח כתרופת מניעה לפני גילוי סרטן, ולמרות שידוע שהטמוקסיפן הוא תרופה רעילה. עדיף שאנשים בארץ, במקום שייקחו את הטמוקסיפן הרעיל (שבאירופה הוא אסור לשימוש עד לאחר התפתחות סרטן), ישתמשו באינדול 3-קרבינול - (meta I3C), ובקלציום די - גלוקרט, כדי לקבל איזשהו איזון של ההורמונים ונטרול של האסטרוגנים החזקים שהם יותר פתולוגיים (משפיעים לרעה על הרקמות).
כמו שאמרנו, שיפור תפקודיך הוא חלק חשוב מתרופותיך. שיפור התפקוד כולל התייעלות של נטרול ההורמונים, תיקון של בעיות במערכת העיכול, חיזוק ואיזון של מערכת החיסון. תצביעו בבקשה אם קיבלתם זריקות חיסון בעבר. מי כאן קיבל זריקות חיסון? -- אני נדהם! עכשיו תרימו ידיים אם קיבלתם אי פעם מוצר מאד מאד נדיר, מאד חריג שנקרא אנטיביוטיקה.


 

מניעה וטיפול טבעי בזיהומים

תהיו מודעים לכך שאם לקחנו אנטיביוטיקה לפני שלושים שנה, עד היום יש לנו מושבות של סופר בקטריות, חיידקי על, המייצרים כל הזמן ריר שלא מאפשר למערכת החיסון להגיע אליהם והם נמצאים לכל חיינו בתוכנו ומפרישים רעלים אנדוטוקסינים חזקים. גם פטריות צומחות במערכת העיכול ומפרישות מיקוטוקסינים רעילים ביותר.  זהו מצב גורם למערכת החיסון נזק ללא הפסק, כי היא נאלצת לעבוד קשה מאוד כדי להילחם בחיידקים האלה, ולמנוע מהם לצמוח יותר מדי. המטרה שלנו היא לא להרוג אותם, כי אי אפשר. המטרה שלנו זה להירגע וללמוד לחיות איתם בשלום. ויש מוצרים וחומרים טבעיים שבקלות מונעים מהם לצמוח. כל צמח בטבע יודע איך למנוע מפטריות וחיידקים להרוס אותו ברגע שיש בו חתך. ראיתם את העגבניה על הצמח? נחתכה. ציפור עשתה בה חור. היא לא נרקבת. אין בה עובש. רק כשהיא נופלת על הקרקע. איך הצמחים עושים את זה? בזכות חומרים מאד ספציפיים שמונעים מהמושבות הפוטנציאליות של חיידקים ופטריות ווירוסים מלצמוח על חשבון הצמח, וגם אנחנו יכולים לעשות זאת, בעזרת חומרים אלה מהצומח. יש לנו דרך לבודד ולייצר חומרים אלה, שבטבע היינו נחשפים אליהם ללא הרף, אבל בחיים המודרניים כבר איננו נהנים מהחשיפה אליהם.  זוהי דרך לעזור למערכת החיסון, לשפר את התפקוד שלה. ומי שקיבל זריקות בתור תינוק - אני כרגע לא נכנס לוויכוח לגבי זריקות חיסון, זו כבר הרצאה ארוכה בפני עצמה -  צריך שיהיה מודע לזה שמערכת החיסון שלו לעולם לא תהיה מאוזנת לגמרי.

למערכת החיסון יש באופן סכמטי שני חלקים עיקריים:  מערכת החיסון הסלולרית היא החלק ממערכת החיסון המתפקד בעיקר ע"י תאי דם לבנים המתקיפים נגיפים חדשים, באופן לא ספציפי. מערכת החיסון ההומורלית פועלת בעזרת נוגדנים ספציפיים לנגיפים אותם פגשנו בעבר ואנחנו "זוכרים" אותם. כאשר אנו מקבלים את הזריקות האלה מערכת החיסון ההומורלית מתחזקת ומערכת החיסון הסלולרית נחלשת, ואז לכל החיים יש לנו נטייה לאלרגיות, לאסטמה ולסרטן. אז אולי מנענו או לטווח הקצר עזרנו למשהו לכאורה כשקיבלנו את הזריקה, אבל מה קרה לחברה בכללה לטווח הארוך? יש לנו מגיפה של סרטן, של בעיות חיסון, של אלרגיות, של אסטמה. אנחנו צריכים לשקול כל דבר ולהחליט מה כדאי, על חשבון מה הוא בא, ולא סתם ללכת כל שנה לקבל זריקה נגד שפעת, זריקה שלא הוכיחה את עצמה ושיש בה רעלים ידועים. היום יש כבר חומרים טבעיים ויעילים שאפשר לשאוף אותם, ממשפחת הטרפינים - alcohol terpenes. אצלי הם כל הזמן בכיס, אני פשוט שואף אותם, הם הורגים חיידקים שנכנסים לריאות ולדרכי הנשימה, הם עוזרים למערכת החיסון להתמודד, הם מורידים את תגובת הסטרס בגוף, ועוזרים להחזיר את המושבות של החיידקים בגופנו למצב רדום. מצב רדום זה הוא חיוני כשאנחנו רוצים לטהר רעלים מהגוף, כי אין סיבה שהרעלים בגופנו יצאו החוצה כל עוד אנחנו נחשפים לרעלים האנדוטוקסינים (Endotoxins) המופרשים מהחיידקים ולרעלים המיקוטוקסינים (Mycotoxins) שמופרשים על ידי הפטריות. בטבע, היינו שואפים חומרים חשובים אלה במשך כל הזמן, אך אנו חסרים אותם בסביבה המודרנית שלנו, והם חיוניים מאוד לשיפור התפקוד החיסוני, ההורמונאלי, העצבי, העיכולי, ולתפקוד הכבד.  אין לנו ברירה כיום אלא לשאוף אותם ממשאפים קטנים, שהרי הם אינם קיימים במזונותינו ולא באויר העירוני שסביבנו.


 

האלמנט הרגשי 

אם כן, על מנת להיות בריאים, "תרופותיך" הם עכשיו המכלול של מזונותיך, התוספים האיכותיים שלך, שיפור התפקוד הפיזיולוגי שלך, והטיהור מהרעלים שלך - שהוא חיוני לבריאות שלך - והפעילויות שלך, כולל אמבטיות השמש, וההליכה המתונה, והנשימה הנכונה, ושאיפת הטרפינים של הטבע.  אסור לשכוח פעילויות להפגת סטרס, כגון מדיטציות, ביופידבק, תרגילי הרגעה, וחיי מין בריאים.  יש מצבים שבהם חייבים פעילות פסיכולוגית יותר עמוקה - כאשר יש חרדות עמוקות, אם יש טראומות שאנו או אבותינו נחשפנו אליהם, לדוגמה: אפילו דור שלישי של ניצולי שואה, שהזיכרונות הטראומתיים ותגובות הרגשיות להם עוברות מדור לדור: אנחנו שומעים את ההורים שלנו מדברים על משהו בגיל שלוש, אנחנו מפנימים כל דבר. אנחנו רואים את החרדות שלהם וגם אנחנו נדבקים בחרדה מהם. יש טיפולים פסיכולוגיים יעילים ומעמיקים שמשתמשים בטכניקות של EMDR, ב - MTTG, ב -brain spotting,  שהן טכניקות העוזרות להיפטר מהגורמים לבעיות הפסיכולוגיות שהן עצמן משפיעות על רמת הסטרס בגוף ולכן על כל הפיזיולוגיה שלו. כל מחשבה שלכם משנה את הפיזיולוגיה של הגוף - אם היא שלילית, אם היא פחדנית, אם היא אימתנית, אם יש אפילו עלבון, או כעס, אם מרגישים רגשי נחיתות, אם נוטרים איבה - כל אלה משפיעים על הבריאות. לכן כדאי לשקול פעילויות אלו.


 

מהן תרופותיך? 

ובכן, מה הן תרופותיך? תרופותיך הן מזונותיך, תוספות המזון האיכותיות שלך, שיפור התפקוד שלך, הפעילויות השונות והרגשיות שעכשיו מנינו וטיהור הרעלים שלך. אלה הם תרופותיך. רק כשעושים את כל הדברים האלה באמת יש סיכוי להגיע לבריאות אופטימאלית בהתאם לנסיבות של כל אדם ואדם, על סמך הגנטיקה, על סמך הסביבה שאנחנו חיים בה, על סמך הבחירות היומיומיות בעבר ובהווה, על סמך הטיפולים התרופתיים הניתוחיים שעברנו, ועל סמך איך שטיפלו בנו בתור ילדים, אפילו בתוך הרחם; חמישים אחוז מהבריאות שלנו נקבעים כבר בעשרה החודשים הראשונים לחיים. כל האלמנטים האלה משפיעים ולפעמים צריך לעבוד יותר קשה כדי לשמור על הבריאות, וודאי שיותר קשה להחזיר את הבריאות אחרי שהיא נפגעה, ולהיפטר מהמחלות אחרי שכבר הופיעו. המטרה שלנו היא לא להיות חברה חולה שמחפשת תרופות כל הזמן. אנחנו רוצים קודם כל למנוע את המחלות כי זה הרבה יותר פשוט, כל מה שצריך למניעה כיום הם מזונותיך ותוספות המזון שלך, ושמירה על תזונת התא באופן כללי - כולל וויטמין D, השמש, שאיפת אויר נקי ורווי טרפינים טבעיים, וכדומה. מעבר למניעה, על מנת לרפא אנחנו צריכים להתמקד בכמה עקרונות שהם לא כל כך קשים ליישום, ואחרי תקופה של מספר חודשים המחלות הכרוניות הקשות ביותר יכולות להשתפר.


 

מרכז רפואי פונקציונאלי

אני מאד רוצה שנפתח בארץ, בעזרה הנדיבה של תורמים ומשקיעים - מרכז רפואי פונקציונאלי, ללא כוונת רווח, של הרפואה הפונקציונאלית במיטבה, בשילוב עם תזונה טבעית אמיתית ככל האפשר בנסיבות המודרניות, ועם דגש על העקרונות שמנינו, כדי שאנשים יוכלו לבוא ולשהות חודש, חודש וחצי, וללמוד איך לחיות בריא, עם כל התובנות שקיבלתם היום. ואז אפשר יהיה אולי, באמת, להפוך את הרפואה על פניה ולהכריח את קופות החולים לראות מה כדאי להן כלכלית. כדאי להן לשלוח את כל חולי הסוכרת מסוג 2 למקום שבו יחלימו מהמחלה תוך חודש, חודש וחצי, או כספם בחזרה. כספם בחזרה! אם עושים דבר כזה האם תהיה קופת חולים שפויה שלא תשלח את האנשים לשם במקום לתת להם תרופות רעילות וגזר דין של סוכרת לכל החיים, במחירים של מאות אלפי שקלים עד סוף ימי החולה, שנידון להשמנה, למחלות כלי דם ולב, לניתוחים, לנמק, לבעיות ברשתית, כלומר כל ענפי הרפואה הממסדית נהנים מהסטאטוס קוו שבו חולה הסוכרת נשמר כחולה סוכרת עד סוף ימיו. זה פשוט מאד להפוך את המצב, באחריות רפואית, כלומר באמת - כספך בחזרה, אם אתה לא מתרפא תוך שישה שבועות. מרכז כזה בארץ יהיה נהדר ליישום עקרונות הבריאות.


 

טיפולים טבעיים בחוסרים תזונתיים - ללא אבחון מדעי 

כבר היום יש הרבה מטפלים נהדרים בארץ, מטפלים בדרכים טבעיות, אבל חשוב מאד להבין שבהרבה מקרים, אם לא עושים את העבודה האבחונית, המעמיקה יותר, קשה מאד לדעת מה יעזור יותר או פחות, ויש הרבה ניחושים. ניחושים זה דבר טוב הרבה פעמים, במיוחד כשהם אומרים לכם: "תפסיקו עם דברי החלב, כי זה טוב לכולם להפסיק אותם". אף בן אדם לא אמור למצוץ את העטינים של הפרה, לכן זה לגמרי הגיוני שאם נימנע מחלב והתגובה החיסונית אליו תיעלם, פתאום אנחנו נהיה הרבה יותר בריאים ו"תנובה" תהיה יותר ענייה. כנ"ל גם לגבי מזון מאד חלבוני. בטבע היינו אוכלים מעט מאד חלבון בהשוואה להיום, ולכן להגיד לאנשים להפחית את רמת המזון שבא מהחי, כלומר את החלבון מהחי, למינון של לא יותר מפעם בשבועיים - זה יעזור כמעט לכולם להיות יותר בריאים, גם אם זה ניחוש.  מנה קטנה של מזון מהחי פעם בשבועיים תספיק מבחינות פיזיולוגיות לכל אדם הדורש מזון מהחי, למרות שרוב האנשים מסתדרים טוב גם בלי. המעבר לצמחונות או טבעונות בדרך כלל מלווה בדאגה לגבי מחסור ב- B12, אבל כיום מחסור זה קיים אצל אוכלי בשר אפילו יותר מאשר אצל הצמחונים, כי הצמחונים לרוב הרבה יותר מודעים ולוקחים תוספות. כיום כמעט לכולם, כולל אוכלי הבשר, קיים מחסור בוויטמין B12 בגלל הזיהום הסביבתי, הזיהום במזון ובעיות העיכול, שלפעמים הם דווקא מלווים את אוכלי הבשר יותר מאשר את הטבעונים.  כמעט כולם צריכים תוספת של B12.  אסור לסמוך על תוצאות הבדיקה של מעבדה, שאומרת לכם שאם יש לכם רמת B12 של 210 או 220 אתם בסדר. זה מחסור חמור. הרמה צריכה להיות לפחות 500 או 600 כדי להיות על סף מצב תקין, וגם זה לא מבטיח שום דבר, כי זה לא דווקא ה- B12 הנכון לטיהור רעלים, לא B12 הנכון לשמור על המוח, לא B12 הנכון למנוע סרטן. יש B12 הנכון לדברים אלה, ובדרך כלל לא ניתן להשיג אותו בארץ כי הוא טיפה יותר יקר, לא הרבה יותר. הוא נקרא - מתיל Methyl B12  -  B12, שהוא ה - B12 שעוזר לנו בכל תהליכי חילוף החומרים הקשורים למתילציה. מהסיבות שמנינו כמעט לכולם יש מחסור בקבוצות מתיל (CH3), ולכן גם בתהליך המתילציה. המתיל B12 וגם חומצה פולית אקטיבית (שעברה המרה בגוף או כתוספת מזון) תורמים לגוף קבוצות מתיל, שהמחסור בהם מעלה את רמת ההומוציסטאין המסוכן לבריאות.  אסור להתעלם מחוסרים תזונתיים כי כאן זה מסוכן לטווח הארוך. כל מי שרוצה להיות בריא שיהיה בטוח קודם כל שהוא עושה את הבדיקות של ויטמין D,  B12, והומוציסטאין. למה ללכת לקופת חולים ולא לעשות בדיקה כל כך חשובה כמו הומוציסטאין? תכריחו את הרופאים שיעשו בדיקת הומוציסטאין כי היא פי עשרים יותר חשובה מבדיקת הכולסטרול. בדיקת ההומוציסטאין - היא מצילה חיים. כשההומוציסטאין גבוה מדי - כפי שקורה אצל אנשים רבים - הסיכון לסרטן, לשבץ, להתקף לב עולה עשרות מונים. זו מולקולה רעילה. אז אנא בדקו בקופת החולים על מנת לוודא מה מצבכם.


ועכשיו אני רוצה לאחל לכם בריאות שלמה, אני רוצה לאחל לכם ידע מקיף על איך להתמודד עם החברה המודרנית והסביבה המודרנית כדי לשפר את תזונת התא, איך לשפר לא רק את הדיאטה אלא גם את טיהור הרעלים, את התפקוד הכללי ואיך לחיות חיים שבהם ההגשמה האמיתית של יעדכם תצא לפועל. 
We care about your thoughts!